Firmu Microsoft zrejme čaká konfrontácia s protimonopolnými kontrolnými orgánmi EÚ, ktoré sa obávajú, že dohoda v hodnote 69 miliárd dolárov (64,7 miliárd eur) naruší spravodlivú hospodársku súťaž na trhu. Spoločnosť však trvá na tom, že jej plánovaná kúpa herného štúdia Activision Blizzard hráčom videohier poskytne väčšiu konkurenciu. Zástupcovia Microsoftu sľubujú, že sú súvisiace obavy ochotní vyriešiť, píše agentúra Bloomberg.

„Myslím si, že sme dali jasne najavo, že naša kúpa štúdia Activision Blizzard prinesie viac hier viac ľudom na viacerých zariadeniach a platformách než kedykoľvek predtým,“ povedal novinárom na margo vypočúvania v Bruseli prezident Microsoftu Brad Smith. Firma je podľa neho ochotná riešiť obavy orgánov prostredníctvom zmlúv či regulačných opatrení.

Kúpou štúdia Activision Blizzard by si firma Microsoft okrem hry Call of Duty získala aj práva k niektorým z najobľúbenejších herných franšíz na svete, akou je World of Warcraft. Výrobca hernej konzoly Xbox už vlastní aj franšízu Halo či práva k mimoriadne populárnej hre Minecraft.

Vypočúvania sa okrem Smitha a predstaviteľov protimonopolných úradov EÚ zúčastnia aj výkonný riaditeľ Microsoftu Phil Spencer, výkonný riaditeľ štúdia Activision Blizzard Bobby Kotick, zhruba sto právnikov a zástupcov firiem Sony, Alphabet a Nvidia, ktorí krok Microsoftu kritizujú.

Podľa zistení britských úradov by zmluva mohla výrazne poškodiť konkurenciu v oblasti herných konzol či cloudových herných služieb. To vyvolalo pochybnosti o životaschopnosti tejto transakcie, keďže si svojich kritikov našla aj v Spojených štátoch. Miestne úrady sa obávajú, že Microsoft by mohol svojim rivalom sťažiť prístup k najznámejším herným titulom z dielne štúdia Activision Blizzard.

Firma Microsoft nedávno obdržala zistenia EÚ vo forme takzvaného oznámenia o výhradách, v ktorom blok vyjadruje svoje kľúčové obavy. Oznámenie spolu s vypočúvaním určí, aký druh nápravy bude Microsoft musieť v najbližších týždňoch vykonať.

Ďalšie dôležité správy

Google's Parent Company Alphabet To Report Quarterly Earnings On Tuesday
Neprehliadnite

Bard obral Google o 170 miliárd dolárov. Peniaze ležiace na chodníku chce pozbierať Microsoft