EÚ v rámci svojej politiky súdržnosti poskytne viac ako 66 miliónov eur na cezhraničnú spoluprácu s Ukrajinou v oblasti zdravia, životného prostredia a administratívnych kapacít. Informuje o tom spravodajca TASR na základe informácií Európskej komisie (EK).

V rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg NEXT Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina bude k dispozícii viac ako 66 miliónov eur v období rokov 2021 – 2027.

Jeho prostredníctvom budú tri členské štáty EÚ (Maďarsko, Rumunsko a Slovensko) a Ukrajina spolupracovať v oblasti rovnakého prístupu k zdravotnej starostlivosti a väčšej odolnosti systémov zdravotnej starostlivosti. Pomôže aj pri zavádzaní udržateľných riešení v oblasti adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika prírodných katastrof.

Zúčastnené krajiny budú spolupracovať aj na ochrane prírody, podpore zelenej infraštruktúry a posilnení udržateľného cestovného ruchu. Program tiež pomôže zosúladiť štandardy členských štátov EÚ a Ukrajiny v záujme efektívnej verejnej správy.

Projekty budú podporovať právnu a administratívnu spoluprácu s cieľom riešiť spoločné prekážky v pohraničných regiónoch a zároveň podporovať spoluprácu medzi občanmi, občianskou spoločnosťou a inštitúciami.

V rámci celej EÚ bolo na programy spolupráce Interreg NEXT na obdobie 2021 – 2027 vyčlenených 1,1 miliardy eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), Nástroja susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce (NDICI) a Nástroja predvstupovej pomoci (IPA). Na päť programov Interreg medzi členskými štátmi a Ukrajinou sa poskytne takmer 600 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 Tirana - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s albánskym premiérom Edim Ramom v Tirane vo štvrtok 27. októbra 2022. Ursula von der Leyenová absolvuje tento týždeň návštevu Albánska, Kosova, Severného Macedónska, Bosny, Srbska a Čiernej Hory. Začiatkom decembra (6.12.) sa stretnú v albánskej metropole lídri členských štátov EÚ a ich partneri zo západného Balkánu na summite EÚ - západný Balkán. FOTO TASR/AP  

President
Neprehliadnite

Vedecky potvrdené: EÚ komunikuje nezrozumiteľne. Jej správy sú pre bežného človeka komplikované