Európska komisia vo štvrtok oznámila, že EÚ podpísala s britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca dohodu o dodávke 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra DPA.

Štvrtkový podpis dohody je podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej prvým krokom k implementácii očkovacej stratégie EK. „Táto stratégia nám umožní poskytnúť vakcíny pre Európanov i našich partnerov kdekoľvek vo svete,“ povedala von der Leyenová.

očkovanie, covid-19, ilustrácia
Neprehliadnite

Telesná integrita vs verejný záujem. Má byť očkovanie proti covidu povinné?

Ak sa potvrdí, že vakcína je bezpečná a účinná, bude k dispozícii pre všetkých 27 členských krajín EÚ. Distribuovať sa bude podľa počtu obyvateľov a potreby. EK sa takisto zaoberala aj možným darovaním vakcín menej rozvinutým krajinám.

Členské štáty EÚ budú mať k dispozícii 300 miliónov dávok vakcíny s možnosťou dodávky ďalších 100 miliónov dávok. EK sa nevyjadrila k súvisiacim finančným nákladom. Tie však podľa DPA pokryje fond EÚ určeným na boj s koronavírusom, v ktorom je 2,7 miliardy eur a je súčasťou rozpočtu EÚ.

EK pokračuje v rokovaniach o dodávkach vakcín aj s ďalšími výrobcami, ako sú Sanofi-GSK, Johnson&Johnson, Curevac či Moderna.