Európska únia odporučí svojim členským štátom, aby zosúladili platnosť certifikátov o očkovaní proti covidu-19 a stanovili ju na deväť mesiacov.

Únia tiež odporúča, aby jej členské štáty aj naďalej prijímali všetkých cestujúcich zaočkovaných niektorou z vakcín schválených európskou dvadsaťsedmičkou.

Znovuotvorenie hraníc

O pláne zjednotiť pravidlá pre platnosť očkovacích certifikátov informovala ešte v pondelok komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

Európska únia zároveň vyzýva svojich členov, aby od 10. januára znovu otvorili svoje hranice pre ľudí zaočkovaných vakcínami schválenými Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vyplýva to z dokumentu EÚ, ktorý má agentúra Bloomberg k dispozícii.

Zjednotenie pravidiel

Vlády jednotlivých členských štátov EÚ už dlhší čas žiadajú vedenie únie, aby zjednotilo pravidlá pre platnosť certifikátov o očkovaní proti covidu, ktorú si členovia únie určili každý po svojom.

JB 1 Brusel - Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 19. januára 2021. Kyriakidisová vyzvala členské štáty, aby
Neprehliadnite

Platnosť certifikátov o očkovaní chce Európska komisia zosúladiť