Európski lídri sa zobudili z geopolitického spánku a mali by mať odvahu myslieť v rovinách, ktoré sú primerané časom, v ktorých žijeme, píše pre Euractiv poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Vojna na Ukrajine podľa neho odhalila pravú tvár Ruska. Tí, ktorí odmietali vidieť imperialistické tendencie ruského prezidenta Vladimira Putina, dnes musia čeliť skutočnosti, že v Rusku ožili démoni 19. a 20. storočia: nacionalizmus, kolonializmus a totalita.

Vojna na Ukrajine však odhalila pravdu aj o Európe. Mnoho európskych lídrov sa podľa Morawieckeho nechalo Putinom oklamať a teraz je v šoku.

Hlas pravdy

Návrat ruského imperializmu by nemal byť prekvapením, keďže Rusko si svoju pozíciu buduje priamo pod nosom Západu už takmer dve desaťročia. Ten zatiaľ poľavil v ostražitosti a uložil sa na geopolitický spánok. Západ sa radšej rozhodol ignorovať narastajúci problém, než aby mu čelil ešte v predstihu.

Európa sa v tejto situácii podľa Morawieckeho ocitla nie preto, lebo v nej nedošlo k dostatočnej integrácii, ale preto, lebo odmietala počúvať hlas pravdy. Hlas, ktorý z Poľska zaznieva už roky.

Poľsko nemá monopol na pravdu, no z hľadiska vzťahov s Ruskom má oveľa viac skúseností než iné krajiny. Poľský prezident Lech Kaczynski sa podľa Morawieckeho nemýlil, keď pred rokmi povedal, že Rusko sa v Gruzínsku nezastaví a bude chcieť viac, no nikto ho vtedy nechcel počúvať.

EÚ je de facto oligarchiou

Ignorovanie hlasu Poľska je príkladom rozsiahlejšieho problému, ktorý v súčasnosti trápi EÚ. Rovnosť jednotlivých štátov je len prázdnou frázou, konštatuje poľský premiér.

V politickej praxi jasne vidieť, že hlas Nemecka a Francúzska je nadradený hlasom všetkých ostatných krajín. Možno teda povedať, že máme čo dočinenia s demokraciou, ktorá je de facto oligarchiou, pretože moc tu majú pevne v rukách tí najsilnejší. Títo však robia chyby a nie sú schopní prijať kritiku zvonka.

Čo ak?

Ak by v posledných rokoch EÚ vždy konala tak ako chcelo Nemecko, bola by na tom dnes horšie či lepšie?

Ak by Európa nasledovala hlas Nemecka, tak by boli plynovody Nord Stream 1 a 2 v prevádzke už dlhé mesiace, čo by v konečnom dôsledku prehĺbilo závislosť Európy od ruského plynu natoľko, že by už nebolo cesty späť.

Ak by Európa prijala návrh nemeckého predsedníctva z júna 2021 zorganizovať summit EÚ-Rusko, tak by skončil uznaním Putina za plného partnera a došlo by k zrušeniu sankcií, ktoré sa voči jeho krajine zaviedli po roku 2014.

Ak by Európa posielala zbrane na Ukrajinu v rovnakej miere a rovnakým tempom ako to robí Nemecko, tak by sa vojna už dávno skončila – absolútnym víťazstvom Ruska. Európa by sa tak ocitla na prahu ďalšej vojny a Rusko posmelené slabosťou svojho protivníka by postupovalo ďalej.

EÚ potrebuje zmeniť optiku

Ak sa dnes naozaj chceme baviť o demokratických hodnotách, tak nadišiel čas veľkého zúčtovania. Až príliš dlho bola pre mnoho krajín nízka cena ruského plynu tou najdôležitejšou hodnotou.

Morawiecki preto vyzýva všetkých európskych lídrov, aby mali odvahu myslieť v rovinách, ktoré sú primerané časom, v ktorých práve žijeme. Imperiálne Rusko môže byť porazené – vďaka Ukrajine a západnej podpore. Víťazstvo v tejto vojne je vecou našej súdržnosti a odhodlania, konštatuje poľský premiér.

Hrozbu imperializmu je však podľa neho potrebné poraziť aj v EÚ. Blok potrebuje reformu, vďaka ktorej by sa všeobecné blaho a rovnosť znovu stali jeho hlavnými zásadami.

K tomu je však potrebná zmena optiky. Nie inštitúcie, ale členské štáty musia rozhodovať o smerovaní a prioritách EÚ, pretože inštitúcie majú slúžiť štátom, a nie naopak.

Základom spolupráce musí vždy byť rozvoj konsenzu namiesto nadvlády tých najsinejších, uzatvára Morawiecki.

Ďalšie dôležité správy