Zástupcovia najväčších politických klubov Európskeho parlamentu dnes vyzvali Európsku komisiu a členské krajiny EÚ, aby pokračovali v konaní ohľadom navrhnutého zablokovania časti unijných prostriedkov pre Maďarsko. Podľa europoslancov v krajine pretrváva značné riziko zneužitia fondov, a komisia preto nemôže svoj návrh stiahnuť. Väčšinu doterajších opatrení maďarskej vlády považujú za neadekvátne.

Kroky Maďarska sú nedostatočné

Európska komisia v septembri navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov pridelených na budúce roky okrem iného pre nedostatočný boj proti korupcii a problematické prideľovanie verejných zákaziek. Únijná exekutíva prvýkrát uplatňuje predvlani dojednaný mechanizmus, ktorý podmieňuje čerpanie z únijného rozpočtu fungovaním právneho štátu. S Budapešťou sa dohodla na zozname 17 krokov potrebných na zlepšenie situácie.

„Keď sa pozrieme na 17 opatrení, je skrátka nemožné dospieť k záveru, že by úplne odstránili riziko dopadu na európsky rozpočet,“ povedal člen parlamentného výboru pre rozpočtovú kontrolu Petri Sarvamaa. Maďarsko podľa neho robí pokroky, od komisie však europoslanec očakáva, že svoj septembrový návrh po vyhodnotení doterajšieho vývoja ponechá na stole. „Nemyslíme si, že Maďarsko s týmito veľmi čiastočne implementovanými opatreniami odstraňuje problémy vo vláde práva,“ dodal.

Jeho kolegyňa Eider Gardiazabalová Rubialová uviedla, že podľa europoslancov zatiaľ boli zo 17 požadovaných opatrení uvedené do praxe iba tri. Z celého zoznamu navyše iba dve vidí ako „naozaj adekvátne“. „Zatiaľ nemôžeme povedať, že sme vyriešili problém právneho štátu a ochránili rozpočet," uviedla španielska europoslankyňa.

Či peniaze do Budapešti poputujú, je otázne

Zástupcovia parlamentu vyjadrili svoj postoj dva dni pred koncom dvojmesačnej lehoty, ktorú Maďarsko dostalo na preukázanie snahy o nápravu situácie. Očakávalo sa pritom, že Európska komisia sa k ďalšiemu postupu vyjadrí na budúci týždeň, agentúra Bloomberg však dnes prišla s informáciou, že rozhodnutie bude pravdepodobne odsunuté. Ak by nakoniec únijná exekutíva návrh zmraziť časť únijných fondov zachovala, členské krajiny by mali na finálny verdikt čas do 19. decembra.

„Fakty sú také, že rada EÚ by teraz zjavne mala zmraziť alebo obmedziť fondy pre Maďarsko,“ myslí si Sarvamaa. Podľa neho je kľúčové „nenechať Maďarsko prejsť zadarmo“ a vyslať tým členským krajinám signál, že nové nariadenie o ochrane rozpočtu Únie „je skutočná vec“. Europoslanec Moritz Körner poznamenal, že po prípadnom zablokovaní fondov môže komisia kedykoľvek peniaze uvoľniť na základe nového vývoja.

Proces je súčasťou dlhotrvajúcich sporov medzi Bruselom a vládou maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je kritizovaný za podkopávanie demokracie na mnohých frontoch, vrátane nezávislosti súdov a prokurátorov. Budapešť aktuálne hrá aj o schválenie svojho plánu obnovy, ktorý by umožnil čerpať z obrieho fondu EÚ na oživenie ekonomík po pandémii. Hrozí pritom, že spory sa budú premietať do iných otázok, ktoré si vyžadujú súhlas Maďarska, ako je napríklad plán finančnej podpory Ukrajiny na budúci rok.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán (uprostred vpravo) reční v úvode rozpravy na zasadnutí parlamentu v Budapešti 23. marca 2020. Poslanci maďarského parlamentu začali v pondelok rokovať o vládnom návrhu o predĺžení stavu núdze, ktorý bol vyhlásený 11. marca a v zmysle zákone môže trvať 15 dní. Premiér Viktor Orbán v úvode rozpravy podľa agentúry MTI zdôraznil, že v boji proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu je Maďarsko ešte iba na začiatku a že na tento boj je potrebných mnoh
Neprehliadnite

Nemecko môže sprísniť kontrolu záväzkov Maďarska v oblasti právneho štátu