Európska únia by mala zaviesť cenový strop na plyn dovážaný z Ruska, čo by pomohlo zmierniť tlak na podniky a domácnosti spôsobený rastúcimi cenami energií. Povedal to v stredu taliansky premiér Mario Draghi. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Talianska vláda tvrdo presadzuje na celoeurópskej úrovni zavedenie cenového stropu na plyn, ktorý dovážame z Ruska," povedal premiér na konferencii v meste Rimini. „Niektoré štáty to naďalej odmietajú, pretože sa obávajú, že Moskva by mohla dodávky plynu úplne zastaviť," dodal Draghi, ktorý po parlamentných voľbách na budúci mesiac odstúpi z funkcie. V tejto súvislosti však poukázal na problémy s dodávkami ruského plynu už počas tohto leta, pričom k zavedeniu cenového stropu zatiaľ nedošlo.

Draghi uviedol, že o otázke cenového stropu na ruský plyn sa bude diskutovať na nadchádzajúcej schôdzke lídrov Európskej únie. Európska komisia medzitým tento mesiac informovala, že „sa snaží čo najrýchlejšie posúdiť rôzne možnosti na zavedenie cenového stropu na plyn," podrobnosti však nezverejnila. Nasledujúci samit lídrov EÚ je naplánovaný na október.

Draghi dodal, že Taliansko by sa mohlo stať nezávislým od dodávok ruského plynu na jeseň 2024. Podmienkou však je, aby dva plánované závody na regasifikáciu boli dovtedy v prevádzke. Za posledné mesiace však Taliani dokázali závislosť od dovozu plynu z Ruska znížiť na polovicu. Ten sa vlani podieľal na celkovom dovoze zemného plynu do Talianska 40 percentami.

Ďalšie dôležité správy

WA 48 Kyjev - Poľský prezident Andrzej Duda gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve v utorok 23. augusta 2022. Duda pricestoval do Kyjeva v utorok ráno na pozvanie ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského. Ide už o piate stretnutie Dudu a Zelenského tento rok a tretie od začiatku vojny. FOTO TASR/AP

   
Polish President Andrzej Duda speaks during a joint news conference with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in Kyiv, U
Neprehliadnite

Poľský prezident Duda vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2