Európska únia tento rok znížila svoju závislosť od ruských energií, pričom zakázala dovozy uhlia a pripravila embargo na ropu. Dovozy jednej suroviny však náramne prekvitajú a je nepravdepodobné, že by sa ich EÚ v dohľadnom čase chystala bojkotovať, píše agentúra Bloomberg.

Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska sa tento rok pohybujú na úrovni 40 percent, zatiaľ čo sa kupujúci snažia nahradiť klesajúce plynovodné toky. Pre mnohé krajiny EÚ, ktoré na Kremeľ uvalili sankcie, má toto rozhodnutie trpkú príchuť. Ich cieľom totiž bolo pripraviť ruskú vojnovú mašinériu o rozpočet, no EÚ aj napriek tomu na dovozy ruského LNG v období od januára do septembra minula rekordných 12,5 miliardy eur. Päťkrát viac než v roku 2021.

Stúpajúci dopyt po tejto surovine v krajinách, akými sú Francúzsko či Belgicko, pomohol Rusku stať sa druhým najväčším dodávateľom LNG do severozápadnej Európy. Na prvom mieste sú Spojené štáty a tretie miesto obsadil Katar.

Nesmie prestať prúdiť

Pred začiatkom februárovej invázie na Ukrajinu boli ruské plynovodné toky plynu najväčším zdrojom tohto paliva. Odvtedy však Kremeľ pristúpil k skresaniu dodávok a tak musela Európa začať dovážať viac LNG z Ruska, ako aj iných krajín.

„Ruský LNG musí prúdiť aj naďalej,“ povedala výskumníčka z Kolumbijskej univerzity Anne-Sophie Corbeauová. Podľa nej je to potrebné z hľadiska udržania celosvetovej rovnováhy v oblasti LNG, ktorá je už tak napätá. „Myslím si, že väčšina európskych krajín rada prižmúri oko,“ dodáva.

Spomedzi európskych krajín prestali nakupovať ruský LNG iba Spojené kráľovstvo a pobaltské štáty. Pre porovnanie Bloomberg spomína, že kupujúci sa v rámci regiónu do väčšej miery dištancujú skôr od ruskej ropy, na ktorú sa od 6. decembra 2022 začne vzťahovať zákaz EÚ.

Embargo na plyn v nedohľadne

O úplnom zákaze ruského plynu sa nikdy vážne nehovorilo najmä pre nedostatok celosvetových dodávok a riziko napätejšej situácie na trhu s plynom v roku 2023.

Aj napriek tomu sa však EÚ pokúsila nájsť alternatívne dodávky. V marci sa blok zaviazal tento rok nahradiť takmer dve tretiny svojich dovozov z Ruska.

„Nikdy sme neohlásili prácu na zákaze ruského plynu a nič sa na tom nezmenilo,“ povedal hlavný hovorca Európskej komisie Eric Mamer minulý týždeň počas tlačového brífingu.

Väčšina svetových dodávok LNG podlieha dlhodobým zmluvám, pričom predávajúcimi sú zväčša veľké nadnárodné spoločnosti mimo vládnu kontrolu.

Vplyv stúpajúceho obchodu s LNG na ruský rozpočet nie je jasný. Zatiaľ sa však zdá, že Európa nemá veľmi na výber a musí v nákupe ruského LNG pokračovať aj naďalej. Spotrebitelia zažívajú najhoršiu krízu v oblasti životných nákladov za posledné desaťročia a čelia nárastu inflácie poháňanom stúpajúcimi cenami palív. Práve z tohto dôvodu je energetická bezpečnosť najvyššou prioritou európskych vlád, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

KK4 Wilhelmshaven - Na snímke tanker, ktorý preváža skvapalnený zemný plyn (LNG), kotví na mieste staveniska terminálu LNG spoločnosti Uniper 15. novembra 2022 v nemeckom Wilhelmshavene. FOTO TASR/AP
The LPG tanker 'Coral Parensis' is anchored at the construction site of the 'Uniper' LNG (Liquefied Natural Gas) terminal in Wilhelmshaven, Germany, Tuesday, Nov. 15, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Padla dohoda: Katar začne od roka 2026 zásobovať Nemecko dodávkami skvapalneného zemného plynu