Zatiaľ čo sú Američania a Európania stále rozdelení v otázke toho, či Čína predstavuje bezpečnostnú „hrozbu“ alebo „výzvu“, táto medzera sa uzatvára, keďže spojenci sa snažia zhodnúť na novom dlhodobom strategickom dokumente NATO, v ktorom sa má po prvý raz spomenúť aj Čína, píše portál Euractiv.

„Narastajúci vplyv Číny pretvára svet a má priamy vplyv na našu bezpečnosť a demokracie,“ vyjadril sa pre spravodajskú agentúru Athens-Macedonian News Agency (ANA) generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Dodal, že čínske nátlakové politiky budú pre bezpečnosť Západu predstavovať „hrozby a výzvy“.

Pár týždňov predtým Stoltenberg v Davose varoval, že západné krajiny by nemali vymeniť bezpečnosť za ekonomický zisk.

Hrozba či výzva?

Euractiv rozumie tomu, že väčšina členov vrátane Francúzska a Nemecka má obavy označiť Čínu za hrozbu tak, ako tomu je v prípade Ruska. Oveľa pohodlnejšie je pre nich podľa portálu označovať Moskvu za jasnú bezpečnostnú „hrozbu“ a Peking za bezpečnostnú „výzvu“.

Avšak aj toto označenie Číny by predstavovalo tvrdší jazyk v porovnaní so súčasným strategickým plánom NATO, ktorý vyšiel v roku 2010, kde sa Čína nespomína.

Lídri NATO minulý rok v rámci historického posunu zdôraznili, že Čína predstavuje výzvy, na ktoré treba odpovedať – čiastočne na podnet USA.

Vylúčenie z 5G sietí

NATO sa pravdepodobne bude snažiť minimalizovať spoluprácu s Čínou v oblasti budovania infraštruktúry a dodávateľských reťazcov prostredníctvom rámca NATO, píše portál.

Washington, najmä pod vedením bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, dlhodobo vyvíjal na európske a ostatné krajiny tlak, aby vylúčili čínsku technológiu, akou je čínska spoločnosť Huawei vyrábajúca telekomunikačné zariadenia, z 5G sietí.

Nemecko a Francúzsko pripravujú stratégie

Nemecká vláda v súčasnosti pracuje na novej stratégii pre Čínu, ktorá bude pravdepodobne reflektovať tvrdšie stanovisko NATO. Stratégia bude riešiť závislosti dodávateľských reťazcov – aj vzhľadom na nedávne skúsenosti s veľkou mierou závislosti od ruských energií, vyjadril sa Tim Rühlig, výskumný pracovník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.

Vo Francúzsku zatiaľ zaznela výzva na viac obmedzení v oblasti čínskych investícií, väčšiu obozretnosť a vytvorenie priemyselnej stratégie, ktorá časom odstráni čínske vstupy.  

Ďalšie dôležité správy

huawei
Neprehliadnite

Čínsky gigant Huawei mal začať uzatvárať predajne v Rusku