Maďarsko sa blíži k čiastočnému urovnaniu sporu s inštitúciami Európskej únie, ktoré by mu otvorilo cestu k miliardám eur z fondov EÚ. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová uviedla, že Budapešť čoskoro uvedie do praxe sadu reforiem zameranú na boj s korupciou či zlepšenie systému verejného obstarávania, pripravenú v súčinnosti s Európskou komisiou. Činitelia komisie, na ktorých posúdenie účinnosti maďarských reforiem mienia viaceré štáty spoliehať, v posledných dňoch dávajú najavo, že Budapešť peniaze získa.

Budapešť zrejme získa financie od EÚ

Vláda premiéra Viktora Orbána je dlhodobo terčom kritiky Bruselu aj viacerých členských krajín pre systém rozdeľovania  peňazí EÚ, ktorý podľa nich nie je dostatočne zabezpečený proti korupcii a klientelizmu. Maďarsko je preto poslednou krajinou EÚ, ktorej komisia blokuje prístup k mimoriadnemu fondu obnovy vytvorenému pre ekonomické dopady covidovej pandémie. Budapešť zároveň môže prísť o peniaze z klasických štrukturálnych fondov, ktoré komisia navrhla odobrať s využitím nového pravidla podmieňujúceho čerpanie peňazí fungovaním nezávislých vyšetrovacích a justičných orgánov.

Po rokoch odmietania ústupkov sa Budapešť rozhodla vyjsť z požiadaviek EK v ústrety, čo môže Maďarsku priniesť v súčte všetkých fondov približne 13,3 miliardy eur. Maďarsko preto prijalo 17 reforiem, ktorých zavádzanie má dokončiť túto sobotu.

Vargová: Vyhliadky sú optimistické 

„Spolupracovali sme na všetkých návrhoch, ktoré boli v súlade s maďarským ústavným rámcom a tiež mohli prispieť k väčšej účinnosti a transparentnosti, pretože je to aj v záujme maďarských daňových poplatníkov,“ povedala pred dnešným rokovaním s únijnými kolegami v Bruseli Vargová. Vyhliadky Maďarska sú podľa nej optimistické, keďže rokovania s komisiou o potrebných reformách boli „veľmi profesionálne a objektívne“ a každý z návrhov Budapešť s komisiou ladila do posledných detailov.

Maďarsko napríklad prijalo pravidlá na zlepšenie spolupráce s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) či správy verejného majetku. Zriadi tiež nový orgán na boj proti korupcii, podvodom a konfliktu záujmov.

Konečné slovo v otázke možného zablokovania štrukturálnych fondov budú mať členské štáty. Vargová bude dnes so zástupcami ich vlád preberať, aký pokrok Budapešť skutočne dosiahla.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Moskva - Maďarský premiér Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures while speaking to the media during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first comments on
Neprehliadnite

„Čierna ovca“ EÚ smeruje do krízy. Orbán zo zmrazených eurofondov potrebuje každý cent