Európska únia a India v piatok obnovili rokovania o uzavretí dohody o voľnom obchode s cieľom ukončiť rozhovory do konca roka 2023. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Toto partnerstvo sa stane určujúcim momentom pre svetový obchod v 21. storočí," povedal na tlačovej konferencii v Bruseli indický minister obchodu a priemyslu Pijuš Gojal.

Komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis uviedol, že dohoda o voľnom obchode sa bude vzťahovať „v podstate na celý obchod" v súlade s normami Svetovej obchodnej organizácie vrátane sektorov ako automobilový priemysel a liehoviny.

Reuters pripomína, že obe strany začali debatovať o dohode o voľnom obchode už v roku 2007, avšak o šesť rokov neskôr boli ukončené, pretože sa nedosiahol dostatočný pokrok. Lídri EÚ a Indie sa dohodli na obnovení rokovaní v máji 2021.

„Pre Európsku úniu je partnerstvo s Indiou jedným z najdôležitejších vzťahov pre nadchádzajúce desaťročie," povedal Dombrovskis po boku Gojala.

Ďalšie kolo rokovaní o dohode o voľnom obchode má byť indickom v Naí Dillí od 27. júna do 1. júla.

Ďalšie dôležité správy

Podobne ako lietadlá, aj plavidlá majú pokročilé autopiloty, ktoré ich udržiavajú v stálom kurze, reagujú na GPS signály, sledujú podmorské prúdy a dokonca dokážu loď aj zaparkovať v prístave, ak už posádka nie je na palube. Poslať však plavidlo cez Pacifik je však oveľa zložitejšie než prenechať ho autopilotovi.
Neprehliadnite

Ruská nafta. Značka: Made in India. Morálna dilema Európy je tu