Európska únia doviezla v júni prvýkrát viac skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov než plynu cez plynovody z Ruska. Dôvodom bolo výrazné zníženie dodávok suroviny z Ruska do Európskej únie. Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. 

Historický moment v rámci dovozu plynu

„Nedávne výrazné obmedzenie dodávok plynu do Európskej únie zo strany Ruska spôsobilo, že jún sa stal prvým mesiacom v histórii, keď Európska únia doviezla viac plynu vo forme LNG z USA než cez plynovody z Ruska," napísal Birol koncom tohto týždňa na Twitteri v rámci analýzy IEA.

Čo sa týka celkového dovozu LNG, Európska únia, ako aj Británia zaznamenali rekordné objemy v apríli. Vyššie spotové ceny v Európe než v Ázii nasmerovali v danom mesiaci dodávateľov plynu na lukratívnejší európsky trh, uviedol vo svojej správe z júna americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Americký export LNG

Väčšina aprílových dodávok LNG do Európy pochádzala z USA, pričom viac než polovica z amerického exportu putovala na trh piatich európskych štátov - Británie, Francúzska, Španielska, Holandska a Poľska. Do týchto štátov smerovalo v apríli 54,1 percenta z celkového objemu amerického exportu LNG. Analytici a IEA však varujú, že napriek rekordnému dovozu LNG zo Spojených štátov a iných krajín Európe stále hrozia počas nadchádzajúcej zimy problémy, ak nepristúpi k opatreniam, ktoré jej pomôžu časť energií ušetriť.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Barcelona - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 zamestnanci pracujú v splyňovacom zariadení spoločnosti Enagas, najväčšom zariadení na skvapalnený zemný plyn v Európe v Barcelone. Španielska vláda v piatok 13. mája 2022 oznámila dočasné obmedzenie referenčnej ceny plynu a uhlia pre elektrárne na zníženie účtov za elektrinu v najbližších 12 mesiacoch. FOTO TASR/AP

FILE - Operators work at Enagas regasification plant, the largest LNG plant in Europe, in Barcelona, Spain, Tuesday, Mar
Neprehliadnite

LNG je perspektívnou alternatívou ruského plynu, ECB bude prísnejšia a lacné dovolenky v Grécku