Európska komisia v utorok oznámila, že EÚ daruje päť miliónov tabletiek jodidu draselného na ochranu obyvateľov Ukrajiny pred potenciálnym vystavením rádioaktívnemu žiareniu. 

Rýchlo sa zmobilizovali

Komisia spresnila, že 26. augusta dostala od ukrajinskej vlády žiadosť o poskytnutie tabletiek jodidu draselného ako preventívne bezpečnostné opatrenie na zvýšenie úrovne ochrany ľudí žijúcich v okolí Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), ktorá sa nachádza momentálne pod ruskou okupáciou.

Tabletky jodidu draselného by sa mali používať iba pri obmedzených scenároch, aby sa predišlo tomu, že vdýchnutý alebo prehltnutý rádioaktívny jód bude absorbovaný štítnou žľazou.

V reakcii na žiadosť Kyjeva Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) prostredníctvom Mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany (rescEU) rýchlo zmobilizovalo pre Ukrajinu 5,5 milióna tabletiek jodidu draselného. Päť miliónov tabletiek v hodnote vyše 500-tisíc eur pochádza z núdzových rezerv rescEU v Nemecku a 500-tisíc tabletiek dodá Rakúsko.

Chcú chrániť pred vysokými úrovňami žiarenia

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič v tejto súvislosti vyhlásil, že žiadna jadrová elektráreň by sa nikdy nemala používať ako vojnové kulisy.

„Je neprijateľné, aby boli ohrozované životy civilistov. Všetky vojenské akcie okolo Záporožskej atómovej elektrárne sa musia okamžite zastaviť. Európska únia preventívne dodá päť miliónov tabletiek jodidu draselného na Ukrajinu zo strategických rezerv rescEU, aby ľuďom ponúkla ochranu v prípade vystavenia vysokým úrovniam žiarenia," opísal situáciu Lenarčič v správe pre médiá.

Komisár dodal, že EÚ bude stále v strehu a bude pripravená konať, pretože pripravenosť zachraňuje životy ľudí.

Ďalšie dôležité správy

NAČO EMÓCIE?
Právo je na našej strane, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Neprehliadnite

Kremeľ: Západ uvalil na Rusko sankcie a tie bránia vývozu nášho plynu do Európy