Krajiny Európskej únie (EÚ) by už teraz mali začať plniť zásobníky plynu, aby sa pripravili na budúcu zimu a na prípadné dodávkové šoky, uvádza sa v návrhu, ktorý by na budúci týždeň mali schváliť lídri EÚ. 

Ruský útok na Ukrajinu spôsobil, že krajiny EÚ sa minulý týždeň už dohodli na postupnom znižovaní závislosti od dovozov fosílnych palív z Ruska. Medzi dohodnuté kroky patrí zvyšovanie dovozov skvapalneného zemného plynu (LNG) a urýchlenie využívania obnoviteľných zdrojov.

Ťažká závislosť

Úplné odstrihnutie však bude trvať roky, preto členské štáty EÚ plánujú tiež opatrenia, aby zmiernili prípadný výpadok dodávok z Ruska, na ktoré pripadá 40 percent európskej spotreby plynu, 27 percent z dovozov ropy a 46 percent z importov uhlia.

„Dopĺňanie zásobníkov plynu v Únii by sa malo začať teraz. Členské štáty a Európska komisia budú naliehavo koordinovať opatrenia potrebné na zabezpečenie adekvátnych úrovní naplnenia zásobníkov plynu pred budúcou zimou," uvádza sa v návrhu, ktorý mala k dispozícii agentúra Reuters. Ten by lídri EÚ mali schváliť na samite, ktorý sa bude konať 24. a 25. marca.

Európska komisia do apríla predloží návrh pravidiel, podľa ktorých by krajiny EÚ mali spoločne zabezpečiť, že zásobníky plynu budú každý rok do 1. októbra naplnené minimálne na 90 percent. Aktuálne sú zásobníky naplnené na 26 percent.

Slovenský pohľad

Zníženie závislosti EÚ vrátane Slovenska od dovozu ruského plynu a ropy je strategicky správny krok a má plnú podporu slovenskej vlády. Uviedla to Ľubica Janíková, hovorkyňa predsedu vlády SR.

Rusko používa podľa Janíkovej tieto suroviny ako „energetickú zbraň" pri presadzovaní svojich geopolitických záujmov, pričom tieto záujmy nie sú totožné so záujmami EÚ.

„Ukázalo sa to v roku 2009, keď Rusko zastavilo dodávky plynu cez tranzitný plynovod, prechádzajúci naším územím. A ukazuje sa to aj dnes, keď Rusko v rámci príprav vojny na Ukrajine znižovaním dodávok plynu do európskych zásobníkov vyhnalo ceny na trhu do závratných výšok," podčiarkla.

Zvyšovanie energetickej bezpečnosti EÚ sa podľa nej preto v súčasnosti po demaskovaní ruskej politiky stalo absolútnou prioritou. Osobitne to platí pre štáty, ktoré sú od dovozu ruských energonosičov tak významne závislé ako Slovensko.

Avizovala, že Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s patričnými sektormi vypracuje presný návrh, ktorý následne predstaví vláde SR.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Londýn - Britský premiér Boris Johnson vystupuje z limuzíny na letisku v Londýne pred odletom do Kyjeva v utorok 1. februára 2022. V ukrajinskej metropole sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, kde budú diskutovať o rastúcich obavách z ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine. FOTO TASR/AP


British Prime Minister Boris Johnson arrives to board an aircraft on his way to Kyiv, Ukraine, in London Tuesday Feb. 1, 2022 as he holds crisis talks with Ukrainian President Volod
Neprehliadnite

Putin je ako díler, živí závislosť Západu od ropy, vyhlásil britský premiér