Európska komisia pripravuje žalobu proti spoločnosti AstraZeneca za oneskorenie dodávok vakcín proti Covidu-19, napísal v stredu večer server Politico s odvolaním na päť únijných diplomatov. O zámere informovala tiež agentúra Reuters. Cieľom je zabezpečiť, že AstraZeneca v druhom štvrťroku dodá sľúbený objem vakcín.

Komisia možnosť právnych krokov prerokovala na stredajšom stretnutí veľvyslancov, kde väčšina krajín EÚ vyjadrila podporu žalobe proti firme AstraZeneca. Diplomat citovaný serverom Politico uviedol, že zmyslom súdneho konania je uložiť spoločnosti AstraZeneca povinnosť poskytovať dávky ustanovené v jej zmluve s EÚ. Prítomní sa podľa neho tiež dohodli, že členské krajiny sa musia vyjadriť do konca tohto týždňa, či sa k právnym krokom pripojí, píše Politico.

WA 35 Londýn - Vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19, ktorou sa bude očkovať v očkovoacom centre na východe Londýna v piatok 5. februára 2021. FOTO TASR/AP    

AstraZeneca vaccine is ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

EÚ pripravuje prvé kroky na riešenie sporu so spoločnosťou AstraZeneca

AstraZeneca v januári vyvolala pobúrenie EÚ, keď priznala, že nebude schopná dodať sľúbené objemy vakcín. Do konca prvého štvrťroka spoločnosť do krajín EÚ dodala 30 miliónov dávok namiesto zmluvne stanovených 120 miliónov. Oneskorenie v dodávkach spomalilo postup vakcinácie v mnohých krajinách únie.

Spoločnosť aktuálne predpokladá, že za druhý štvrťrok roku dodá zhruba 70 miliónov dávok, hoci si EÚ objednala 180 miliónov dávok, uviedol eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton na stanici BFM TV.