Pád vlády by nemal významne zmeniť zahraničnú politiku tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom NATO, Európskej únie a eurozóny, verí miestny analytik Ahto Lobjakas. Komentáre však špekulujú o možnom posilnení proruských síl v krajine.

SDE a IRL hneď začali rokovať o možnej koalícii s opozičnou estónskou stranou stredu, ktorá je druhou najsilnejšou parlamentnou formáciou a ktorá je proruská.

Nová koalícia by mala jasnú parlamentnú väčšinu a favoritom na post premiéra je podľa analytikov 38-ročný šéf proruských centristov Juri Ratas. Jeho strana je veľmi obľúbená u ruskej menšiny, ktorá tvorí štvrtinu z 1,3 milióna obyvateľov Estónska.

Podpredseda Reformnej strany a minister vnútra Hanno Pevkur v televízii vyhlásil, že Estónsko smeruje k „veľmi nebezpečnej“ koalícii.

 Zmena vládnej koalície prichádza v čase, keď sa celý región obáv politiky Kremľa, ktorý sa bráni západnej expanzii k ruským hraniciam. Členské krajiny NATO v júli schválili plány na posilnenie vojenskej prítomnosti v pobaltských krajinách a Poľsku.

A to s cieľom týmto krajinám ukázať, že ich spojenci neopustia, ak by sa tu Rusko pokúsilo opakovať podobnú intervenciu ako na Ukrajine v roku 2014.

Vedenie strany IRL podľa spravodajského servera Delfi vyzvalo 37-ročného T. Roivasa, aby na zasadnutí parlamentu sám podal demisiu, a súčasne vyjadrilo ochotu zúčastniť sa rokovaní o vytvorení novej väčšinovej vlády.

Predseda sociálnych demokratov Jevgeni Ossinovski podľa servera oznámil, že začína rokovať o vytvorení nového kabinetu, ktorý by mal podporu parlamentnej väčšiny.

Rozpad koalície vysvetlil tým, že Roivasova vláda síce spustila reformu detských prídavkov a rodinných sociálnych dávok, ale v ostatných oblastiach sa uspokojila len s kozmetickými zmenami, nesplnila ústnu dohodu o zvýšení učiteľských platov o 120 percent, nepristúpila k zníženiu daní ľuďom s najnižšími príjmami, ani nevyriešila problém s financovaním zdravotníctva.

Z Reformnej strany počas dlhého pobytu pri moci „zmizli“ idey, nápady a nové myšlienky, ako aj schopnosť reagovať na nové výzvy, a tak sa terajšou vládou nie je možné zastaviť špirálu úpadku vidieka, vyhlásil J. Ossinovski.

Koalícia troch strán, ktorá vznikla vlani v apríli, disponovala v parlamentu 59 zo 101 kresiel; 30 poslancov patrilo k Reformnej strane, 15 k SDE a 14 k IRL. Nová koalícia na čele s proruskými centristami by mohla mať 56 kresiel.