Estónsko zakázalo v hlavnom meste Tallinn a jeho okolí také zhromaždenia ku Dňu víťazstva nad fašizmom, na ktorých by ich účastníci používali sovietske či ruské symboly alebo vlajky. Informovala o tom v stredu agentúra AP s tým, že v tejto pobaltskej krajine sa pri príležitosti 9. mája tradične schádza tamojšia početná ruská menšina, aby si oslavami uctila výročie konca druhej svetovej vojny.

Doteraz bola krajina tolerantná

„Estónsky štát bol doteraz tolerantný k podujatiam konajúcim sa 9. mája, avšak aktuálne správanie sa Ruska na Ukrajine vylučuje, aby sa v Estónsku konali verejné zhromaždenia vyjadrujúce podporu agresorovi a vystavujúce vojnové symboly," uviedol šéf polície a pohraničnej stráže Elmar Vaher.

Polícia zároveň informovala, že spomínanie na obete druhej svetovej vojny nie je v krajine zakázané, nesmie sa však zneužívať na „podnecovanie násilia a nenávisti medzi ľuďmi".

Zakázané symboly

K zakázaným symbolom patria vlajky Sovietskeho zväzu a Ruska, ako aj sovietske vojenské uniformy či čierno-oranžová stuha svätého Juraja, ktorá sa v Rusku nosí ako symbol víťazstva ZSSR nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Zákaz bude platiť do 10. mája, pričom sa vzťahuje na hlavné mesto Tallinn a jeho okolie.

Etnickí Rusi tvoria približne štvrtinu z 1,3-miliónovej populácie Estónska. Pri oslavách 9. mája tradične kladú kvety k bronzovej soche vojaka v Tallinne, ktorá je symbolickým pamätníkom obetí z radov vojakov Červenej armády padlých v druhej svetovej vojne počas bojov v Estónsku.

Ďalšie dôležité správy

KK1 Kyjev - Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022. FOTO TASR/AP
In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Monday, April 11, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Zelenskyj v estónskom parlamente obvinil Rusko z používania fosforových bômb