Kaja Kallasová, estónska premiérka, varovala, že jej krajinu čaká ťažká zima, keďže súbežne čelí najvyššej miere inflácie v eurozóne a energetickej kríze spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajine.

„Pre energiu nás čakajú náročné časy,“ vyjadrila sa vo štvrtok Kallasová v rozhovore pre Bloomberg. Dodala, že ceny budú pravdepodobne ešte vyššie ako minulú zimu, čo je podľa nej veľmi znepokojujúce.

Vojna na Ukrajine a zimné mesiace, počas ktorých v krajine klesne teplota aj pod 20 stupňov Celzia, budú mať za následok celý rad zložitých problémov. Najzraniteľnejší obyvatelia Estónska potrebujú v čase, keď centrálna banka varuje pred nadbytočnými štátnymi výdavkami, finančnú pomoc, vysvetľuje Bloomberg.

Ďalšia rana pre príjmy

Na rozdiel od členských štátov EÚ, ktoré boli v otázke ruského plynu váhavejšie, sa Estónsko zaviazalo ukončiť nákup ruského plynu a rozhodlo sa prejsť na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), čo ešte viac zasiahne príjmy, ktoré už tak trpia pre vyššie náklady na energiu a potraviny. Ceny elektriny domácnostiam v Estónsku stúpli v druhej polovici roka 2021 o viac než 50 percent. Podľa Eurostatu ide o najprudší medziročný nárast v EÚ.

Situáciu v Estónsku podľa Kallasovej sťažuje aj vysoká inflácia a pomalý ekonomický rast.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Pätina ľudí má problém platiť účty za energie, zistil prieskum