Úspešné obrátenie situácie na bojovom poli v neprospech ruských síl vyvoláva u podporovateľov Ukrajiny takmer euforické pocity, píše Keir Giles. Pravdou podľa neho je, že Ukrajina má pred sebou ešte dlhú cestu, kým dosiahne akýkoľvek druh prijateľného výsledku v tejto vojne – a čím bližšie sa víťazstvo bude zdať, tým ťažšie to bude.

Nejde iba o veľké územné oblasti pod kontrolou Ruska, kde musí Ukrajina stále bojovať, aby zmiernila utrpenie svojich občanov pod krutou vojenskou okupáciou, konštatuje Giles, pričom dodáva, že takisto ide aj o politické a ekonomické aspekty vojny, ktoré sú často prehliadané.

Potravinová kríza

Ekonomickému vplyvu vojny sa v súčasnosti dostáva viac pozornosti. Giles objasňuje, že ide nielen o neustále ničenie civilnej infraštruktúry Ukrajiny raketami dlhého doletu, ale aj o celosvetový dosah toho, že Rusko blokuje ukrajinské vývozy, ktoré zahŕňajú dodávky potravín dôležité pre iné regióny. Giles dodáva, že sa veľa hovorilo o tom, kto bude financovať obnovu Ukrajiny po vojne, no naliehavejšou otázkou je, ako možno zachovať kľúčovú úlohu Ukrajiny, pokiaľ ide o nakŕmenie sveta.

Toto ekonomické zovretie Ruskom predstavuje dodatočnú politickú výzvu pre Ukrajinu v tejto prebiehajúcej vojne, pokračuje Giles, pričom dodáva, že Kyjev je už vystavený tlaku, aby Moskve urobil ústupky a tento tlak sa bude zvyšovať tým viac, čím rozsiahlejší bude ekonomický dosah.

Ak sa Ukrajina dostane za líniu kontroly z obdobia pred inváziou a oslobodí okupovaný Krym, tak to u jej podporovateľov vyvolá ďalšie vážne otázky, myslí si Giles. Podľa neho to však neospravedlňuje návrhy, podľa ktorých by Ukrajina mala prenechať časť svojho územia agresorovi pre pokoj v Putinovej duši.

Vysídlení občania

No Ukrajina má aj iné životne dôležité potreby a dosiahnuť ich bude podľa Gilesa ťažšie než zatlačiť späť ruskú armádu. Podľa údajov poskytnutých Ruskom bolo do odľahlých oblastí Ruska presídlených viac než jeden milión Ukrajincov. Giles to prirovnal k ozvene deportačných programov 20. storočia, kde „deportácia“ bola len eufemizmom pre zotročenie.

Vojna podľa Gilesa neskončí, kým sa Ukrajine nepodarí získať svojich ľudí späť. Dodal, že mnohí z nich budú pravdepodobne rukojemníkmi Ruska, ktoré si ich nechá ako páku rovnako, ako to urobila Moskva, ktorá si ešte dlho po skončení druhej svetovej vojny ponechala desiatky tisíc britských a amerických vojnových zajatcov, aby ich mohla použiť pri vyjednávaní.

Klesajúca podpora

Giles predostrel myšlienku, že podpora toho, aby Ukrajina aj naďalej bojovala, môže medzi západnými lídrami EÚ a verejnosťou klesnúť. Dôvodom môže podľa neho byť uvedomenie si nákladov na podporu Ukrajiny či vyhliadka na zimu so strašidelne vysokými cenami za energie.

Konštatuje, že to bude výzva nielen pre Ukrajinu, ale aj pre tých jej podporovateľov, ktorí jasne vidia, že to nie je len vojna Ukrajiny – a že je dôležité, aby Putin z tohto dobrodružstva nevyšiel s inou myšlienkou, ako s tou, že toto dobrodružstvo nebolo ničím iným než katastrofálnym strategickým omylom.

Ďalšie dôležité správy

KK48 Moskva - Na snímke ľudia mávajú s ruskými vlajkami a vlajkami s písmenom Z počas koncertu, ktorý sa konal pri príležitosti ôsmeho výročia vyhlásenia Krymskej republiky a mesta Sevastopol za subjekty Ruskej federácie v Moskve vo štvrtok 19. marca 2021. FOTO TASR/AP 

People wave Russian national flags and flags with the letter Z, which has become a symbol of the Russian military, and a hashtag reading
Neprehliadnite

Toto nie je iba Putinova vojna, Rusi by mali pociťovať kolektívnu vinu, tvrdí ruský analytik