Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil, že žiada od Ruska, aby zabezpečilo, že nebude vykonaná poprava dvoch Britov, ktorí boli zajatí počas bojov na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

ESĽP vydal nariadenie predbežného opatrenia, v ktorom uvádza, že Rusko „by malo zabezpečiť, aby nebol vykonaný trest smrti uložený sťažovateľom". Moskva by mala zároveň odsúdeným zabezpečiť primerané podmienky ich zadržania a poskytnúť im potrebnú lekársku pomoc a lieky.

Začiatkom júna súd v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny odsúdil britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera na trest smrti po tom, ako ich obžalovali zo „žoldnierskych aktivít". Rodiny odsúdených mužov popierajú, že dvojica bola najatá ukrajinskými ozbrojenými silami.

Aslin padol do zajatia počas bojov v Donbase spolu so 48-ročným Pinnerom. Obaja Briti majú ukrajinské partnerky, žili na Ukrajine a slúžili v ozbrojených silách Ukrajiny ešte pred ruskou inváziou, ktorá sa začala 24. februára.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Kassel - Na snímke spisy ležia na stole v súdnej sieni 25. mája 2022 v nemeckom meste Kassel. Na doživotné väzenie odsúdil v stredu súd v Nemecku ženu, ktorá sa vydávala za lekárku a zapríčinila smrť niekoľkých ľudí. Informovala o tom agentúra AP. Ako uviedol krajský súd v meste Kassel, dôkazy preukázali, že 51-ročná žena, ktorej meno v súlade s nemeckými pravidlami ochrany súkromia nezverejnili, použila sfalšovanú licenciu, aby mohla získať zamestnanie na pozícii anestéziologičky. FOTO TAS
Neprehliadnite

Zajatí Briti sa postavili pred proruský súd, hrozí im väzenie aj trest smrti