Ukrajinskí predstavitelia v utorok oznámili, že tím expertov prekazil plánovaný kybernetický útok ruských vojenských hekerov na energetickú sieť Ukrajiny. Správu priniesla tlačová agentúra AP.

Predstavitelia dodali, že ukrajinské národné centrum kybernetickej bezpečnosti (CERT Ukrajina) zmarilo útok plánovaný hekermi z ruskej vojenskej tajnej služby GRU, ktorý mal minulý piatok 8. apríla vyradiť elektrické trafostanice z prevádzky.

Zničenie dát

Štátna služba pre špeciálnu komunikáciu na svojej webovej stránke uviedla, že bol odhalený malvér (škodlivý softvér), ktorého cieľom malo byť zničenie dát v počítačoch.

Úrady zatiaľ nezverejnili vysvetlenie, ako bol útok prekazený, ale centrum CERT Ukrajina sa v samostatnej správe poďakovalo americkej spoločnosti Microsoft a slovenskej softvérovej firme ESET. Rozsah zásahu však tiež ešte nebol vysvetlený.

Dva neúspešné pokusy

Hekeri z ruskej tajnej služby GRU dvakrát úspešne zaútočili na energetickú sieť Ukrajiny, a to počas zím v rokoch 2015 a 2016.

Využívanie kyberútokov Ruska proti ukrajinskej infraštruktúre je iba obmedzené v porovnaní s predvojnovými očakávaniami expertov.

V prvých hodinách vojny však útok, pripisovaný Kyjevom Rusku, vyradil na Ukrajine dôležité satelitné komunikačné spojenie, čo malo vplyv na desaťtisíce Európanov od Francúzska až po Poľsko.

Ďalšie dôležité správy

Anonymous And Russia Photo Illustrations
Neprehliadnite

Keď sa krvavá vojna preleje do kybernetickej, bude to pohroma. Niekto si však naplní vrecká