Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že by mohol zablokovať vstup Fínska a Švédska do NATO, ak nedostane to, čo mu sľúbili. Informovala o tom stanica Sky News.

Turecko sa vzdalo veta v súvislosti so snahou Fínska a Švédska vstúpiť do Aliancie, a to po podpise memoranda s oboma krajinami o vzájomnej spolupráci proti bezpečnostným hrozbám.

Turecký parlament

Ale podľa Erdogana nie je potrebné, aby sa turecký parlament ponáhľal s ratifikáciou dokumentu o prijatí oboch krajín do NATO. Najprv chce zistiť, či obe krajiny dodržia svoje sľuby - medzi nimi vydanie kľúčových podozrivých, po ktorých pátrajú turecké úrady.

„Toto by malo byť známe: tieto podpisy neznamenajú, že je záležitosť je vybavená... Bez súhlasu nášho parlamentu to nenadobudne účinnosť. Takže sa netreba ponáhľať," povedal Erdogan.

Lopta na ich strane

„Lopta je teraz na ich strane. Švédsko a Fínsko momentálne nie sú členmi NATO," uviedol s tým, že ak severské krajiny nedodržia dohodu, Turecko "urobí, čo je potrebné, prostredníctvom našich inštitúcií a jednotiek".

Turecko už avizovalo, že požiada Švédsko a Fínsko o vydanie 33 osôb podozrivých z "terorizmu" na základe podpísaného memoranda. Ide o kurdských militantov a členov hnutia exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Ankara ho obviňuje zo zosnovania neúspešného pokusu o prevrat v roku 2016.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke švédska premiérka Magdalena Anderssonová
Neprehliadnite

Švédska premiérka označila dohodu s Tureckom za dôležitý krok a odmieta tvrdenia o ústupkoch