Článok bol aktualizovaný v celom rozsahu 19. júla 2016 o 18:30

Trest smrti

Či bude v Turecku znova zavedený trest smrti, záleží od tamojšieho parlamentu. Ak zákonodarný zbor takýto zákon schváli, prezident Recep Tayyip Erdogan ho podpíše. Prezident to povedal v rozhovore pre televíznu stanicu CNN.

Po obnovení najvyššieho trestu volajú niektorí priaznivci vlády v súvislosti s potrestaním účastníkov víkendového neúspešného pokusu o vojenský puč. R. T. Erdogan takisto v nedeľu pred zhromaždenými stúpencami v Istanbule vyhlásil, že vláda bude o treste smrti rokovať s opozíciou.

Erdogan podpíše trest smrti, rozsiahle čistky odstavili aj tisíce učiteľov

Turecký prezident R. T. Erdogan sa prihovára k svojim podporovateľom Zdroj: SITA / AP

V rozhovore pre CNN zopakoval, že trest smrti si praje turecký ľud. Zmarený pokus o prevrat je podľa neho „jasným zločinom vlastizrady“. Posledná poprava sa v Turecku uskutočnila v roku 1984, najvyšší trest bol zrušený v roku 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do EÚ. Turecký prezident takisto odmietol správy, ktoré ho obviňujú, že teraz využije puč k ešte väčšiemu zásahu proti svojim odporcom.

Agentúra Anadolu takisto informovala, že viesť náboženské pohreby pre podporovateľov neúspešného pokusu o prevrat je zakázané. Riaditeľstvo pre náboženské záležitosti oznámilo, že moslimskí imámi nebudú viesť modlitby za „propučistických vojakov“. Toto riaditeľstvo, ktoré zamestnáva všetkých, zhruba 75-tisíc tureckých imámov, uviedlo, že zákaz sa nebude vzťahovať na tie osoby, ktoré sa zúčastnili na prevrate pod nátlakom alebo v ňom zohrali nejakú úlohu len nevedomky.

Bez práce

Turecké ministerstvo financií odvolalo z funkcie 1 500 zamestnancov kvôli ich údajnému napojeniu na duchovného Fethullaha Gülena. S odvolaním sa na zástupcov ministerstva to v pondelok uviedla agentúra Reuters.

O prácu prišli zamestnanci všetkých možných oddelení po celej krajine. Rovnako bolo z funkcie odvolaných stovky sudcov, prokurátorov, policajtov aj zamestnancov ministerstva vnútra. Z funkcií odvolali 257 z celkových približne 2 600 zamestnancov úradu premiéra a 492 z celkových asi 100-tisíc pracovníkov úradu pre dohľad nad náboženskými záležitosťami Diyanet.

Kvôli puči bolo tak zo svojich funkcií odvolaných už približne 10-tisíc sudcov, štátnych zástupcov a vysoko postavených úradníkov, vrátane guvernérov a zamestnancov rôznych ministerstiev.

Turecký úrad pre vysoké školstvo zbavil funkcie takisto 1 577 univerzitných dekanov za údajnú účasť na neúspešnom prevrate, informovala agentúra AP.Z celkového počtu týchto dekanov 1 176 pracovalo na verejných vysokých školách, 401 v súkromných inštitúciách. 

AP ešte predtým uviedla, že turecké ministerstvo školstva dalo výpoveď 15 200 zamestnancom za údajné väzby na skupinu, ktorá podľa vlády stála za pokusom o prevrat. Ministerstvo školstva informovalo, že išlo o zamestnancov v mestských aj vidieckych zariadeniach a že úrady spustili proti nim vyšetrovanie.

Zástupcovia tureckej vlády už uviedli, že podajú oficiálnu žiadosť o vydanie duchovného zo Spojených štátov. Washington reagoval, že prípadnú žiadosť zváži vtedy, ak bude obsahovať všetky potrebné právne náležitosti a presvedčivé dôkazy.

Erdogan podpíše trest smrti, rozsiahle čistky odstavili aj tisíce učiteľov

Podporovatelia tureckého prezidenta zapaľujú fotky duchovného F. Gulena Zdroj: SITA / AP

Televízie a rozhlasy prišli o licencie

Turecké úrady takisto zrušili licencie 24 rozhlasovým a televíznym staniciam. Obvinili ich z väzieb na tureckého moslimského duchovného F. Gülena. Informovala o tom agentúra DPA.

Najvyššia rada pre rozhlas a televíziu jednomyseľne hlasovala za zrušenie licencií rozhlasovým a televíznym staniciam, „ktoré sú napojené alebo lojálne“ skupine s väzbami na duchovného. K zrušeniu licencií došlo po tom, čo vláda zablokovala približne 20 internetových spravodajských portálov, dodala DPA. 

Nevinný veliteľ

Bývalý veliteľ tureckých vzdušných síl Akin Öztürk poprel tvrdenia, že stál na čele neúspešného pokusu o štátny prevrat, informovala o tom v utorok televízia BBC. A. Öztürk a ďalších 26 vysokých dôstojníkov tureckých ozbrojených síl bolo obvinených z vlastizrady a súd v pondelok nariadil ich väzobné stíhanie. 

„Tento prevrat som nenaplánoval ani neviedol,“ citovala bývalého veliteľa turecká štátna agentúra Anadolu. Tá predtým zverejnila informáciu, podľa ktorej A. Öztürk pred vyšetrovateľmi uviedol, že „konal so zámerom uskutočniť prevrat“.

Súd v Ankare v utorok uvalil v súvislosti s pokusom o prevrat väzbu na ďalších 68 ľudí, informovala o tom agentúra Anadolu. Vo väzbe skončili príslušníci armády a študenti, ktorí čelia obvineniu z porušenia ústavy a z členstva v teroristickej organizácii či úmyselného zabitia. Hrozí im až doživotné väzenie. Ďalších 21 zadržaných úrady v utorok prepustili, naďalej však zostávajú pod policajným dohľadom.

Zmiznutá flotila

Od neúspešného pokusu o prevrat v krajine je nezvestných štrnásť vojenských lodí. Panujú obavy, že ich velitelia mohli byť zapletení do puču a snažia sa dezertovať. Informoval o tom v utorok internetový server novín The Times.

Kontakt sa nedarí nadviazať ani s veliteľom tureckých námorných síl admirálom Veyselom Köseleom, uviedol pre The Times nemenovaný zdroj. Nie je však známe, či V. Kösele patrí medzi strojcov pokusu o zosadenie tureckého prezidenta, alebo ho zadržiavajú ako rukojemníka pučisti, ktorí sú na úteku.

Piesne a čítanie z koránu

Ulice tureckých miest už štvrtý deň zaplavujú stovky demonštrantov, ktorí chceli dať po neúspešnom pokuse o prevrat najavo svoju podporu tureckému prezidentovi a jeho vláde, informovala o tom agentúra AP. Demonštranti držali v rukách turecké vlajky, vykrikovali provládne heslá a spievali piesne oslavujúce tureckého prezidenta.

Pred Erdoganovou rezidenciou v Istanbule sa taktiež predčítavalo z koránu. Hlavné demonštrácie sa odohrávajú na námestí Taksim v Istanbule, Kizilay v Ankare a Konak v Izmire.

Erdogan podpíše trest smrti, rozsiahle čistky odstavili aj tisíce učiteľov

Demonštrácie tureckého ľudu na námestí Taksim v Istanbule Zdroj: SITA / AP

Tureckí predstavitelia vyzvali obyvateľov, aby zostali ostražití a pokračovali v ochrane tureckej demokracie. R. T. Erdogan obyvateľom odkázal, aby zostali v uliciach až do piatka.