Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že sa s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom nestretne, kým sa „neuvedomí". Prednedávnom povedal, že Mitsotakis preňho „už neexistuje", pretože počas návštevy Spojených štátov nabádal amerických predstaviteľov, aby Ankare nepredali stíhačky typu F-16. TASR prevzala správu od agentúry Reuters.

Hľadanie spoločnej reči

Najnovšie vyhlásenia o gréckom premiérovi urobil Erdogan v rozhovore pre tureckú televíziu NTV. „Nech sa uvedomí. Kým tak neurobí, nebudeme sa môcť stretnúť," povedal turecký prezident po návrate zo summitu NATO v Madride.

Mitsotakis vo štvrtok uviedol, že Grécko je otvorené dialógu s Tureckom, a zopakoval, že sa nebude púšťať do vymieňania si osobných urážok s Erdoganom. Oznámil tiež, že Grécko požiadalo Spojené štáty o nákup 20 stíhačiek typu F-35.

Problémom ostrovy

Turecko v rámci aktuálneho sporu obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne. Atény na margo týchto obvinení uviedli, že grécki vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode. Grécko tiež tvrdí, že turecké bojové lietadlá viackrát preleteli nad gréckymi ostrovmi, čo predstavuje „otvorený akt agresie narúšajúci grécku suverenitu a územné práva".

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v júni vyzval Grécko a Turecko, aby svoj spor ohľadne ostrovov a vzdušného priestoru v Egejskom mori vyriešili diplomaticky. Tieto dve krajiny sa už niekoľko rokov sporia o námorné hranice a možné ložiská ropy v mori.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 Atény - Zľava vlajky Grécka, Turecka a Európskej únie vejú na budove ministerstva zahraničných vecí v Aténach v pondelok 31. mája 2021. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu pokračuje v návšteve Grécka.  FOTO TASR/AP  

Greek, left, Turkish and European Union flags wave on the foreign ministry house before a meeting of Greek Foreign Minister Nikos Dendias and his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu in Athens, Monday, May 31, 2021. The two foreign ministers are to make statem
Neprehliadnite

Grécko chce aj napriek sporu naďalej komunikovať s Tureckom