Silná epidémia sa presunula zo Slovenska do Maďarska, ktoré sa stalo druhou najhoršou krajinou na svete v počte nakazených prípadov za posledný týždeň a treťou najhoršou v počte úmrtí. Napriek tomu krajina v stredu uvoľňuje epidemické opatrenia.

Otvárajú sa podniky a služby, ktoré boli zatvorené od ôsmeho marca. Budú však musieť spĺňať kapacitné limity a dodržiavať odstupy medzi zákazníkmi. Povinné zatvorenie obchodov sa predĺži z 19:00 hod. na 21:30 hod. Rovnako sa posunie aj zákaz vychádzania na 22:00 hod.

Northern Ireland v Romania - UEFA Nations League B
Neprehliadnite

Britský variant doprial Slovensku prvenstvo. Hrôzy koronakrízy prichádzajú do EÚ s treťou vlnou

Premiér Viktor Orbán sa netají limitovanou vôľou pomôcť ekonomike. 25-percentné zaočkovanie si preto stanovil ako cieľ na postupné otváranie krajiny. Keďže cieľ bol splnený, biznis dostáva zelenú napriek hrozivým epidemickým číslam.

Maďarsko zaočkovalo štvrtinu svojej populácie najmä pomocou ruskej a čínskej vakcíny. Dosiahlo tak druhú priečku zaočkovanosti v Európe. Či bude takáto úroveň pri silnej epidémii britského variantu koronavírusu stačiť, je podľa epidemiológov otázne.

Briti hrajú na istotu

Kým Maďarsko hrá vabank, Spojené kráľovstvo hrá na istotu. Premiér Boris Johnson oznámil, že od pondelka sa začnú obmedzenia uvoľňovať. Otvoria sa obchody, kaderníctva, posilňovne, dokonca aj terasy reštaurácií a pohostinstiev. Tieto opatrenia sú však podmienené pokračujúcim masovým testovaním. Veľká Británia sa stále obáva tretej vlny epidémie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa