Epidemiologická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje. V piatok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Očakáva, že postupne, s priaznivejšou situáciou, dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

„Môžem potvrdiť tie pozitívne trendy, ktoré som avizoval minulý týždeň. Možno by sme si želali, aby to bolo ešte o trošku lepšie, ale naozaj, tá situácia sa postupne zlepšuje. Nezlepšuje sa tak radikálne možno preto, že tu máme dokázanú prítomnosť nového variantu," povedal.

Šéf rezortu zdravotníctva komentoval, že aktuálna situácia naznačuje, že vrchol druhej vlny nového koronavírusu má Slovensko za sebou. Očakáva, že situácia v nemocniciach sa začne zlepšovať. Predpokladá však, že počet hospitalizovaných na umelej pľúcnej ventilácii ešte pravdepodobne neklesne. Očakáva, že do dvoch týždňov sa podarí Slovensku zlepšiť situáciu na tzv. Covid automate o jednu úroveň. Informáciu však potvrdí až budúci týždeň.

Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 23 na 19 percent a pozitivita antigénových testov klesla z päť na tri percentá. Hospitalizovaných je 3 285 osôb, minulý týždeň to bolo 3 273 pacientov. Na umelej pľúcnej ventilácii je 322 osôb, minulý týždeň to bolo 279 ľudí, 14-dňová incidencia PCR testov klesla z hodnoty 663 na 587. Pokles je aj pri antigénových testoch. Prudko klesol aj sedemdňový priemer antigénových a PCR testov z hodnoty 5 916 na 3 792. Stúpol sedemdňový počet vykonaných testov zo 74 587 na 83 301. Postupne sa vracia z karantény do nemocníc aj zdravotnícky personál.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19, s ktorým začali aj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v utorok 5. januára 2021. FOTO TASR – Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Prieskum podpory očkovania v EÚ ukázal na nedôverčivosť Slovákov voči vakcínam

Ak by sa dobrý trend udržal, podľa Krajčího by sa mohli otvoriť od začiatku februára napríklad niektoré školy. Bez nutnosti testovania by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl. Otvoriť by sa tiež mohli špeciálne školy pre deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne. Maximálne by v triede mohlo byť päť detí na jedného učiteľa. Musia sa však preukázať testom nie starším ako sedem dní, prípadne mať výnimku z testovania. Rovnako prezenčnou formou s testom nie starším ako sedem dní by sa mohli otvoriť koncové ročníky základných škôl, stredných škôl a odborných učilíšť.

Tiež by od 8. februára nemusel byť na pobyt v prírode nutný negatívny test na ochorenie Covid-19. Otvoriť by sa mohli niektoré obchody, v nich by však preukázanie sa testom bolo potrebné.

Poznamenal, že najkritickejšie okresy nie sú na tom tak zle ako boli minulý týždeň, výnimkou je Revúca. Situácia sa v okrese Zlaté Moravce zlepšila o 75 percent, rovnako sa zlepšil aj okres Nitra. Najhoršia situácia je momentálne v okresoch Dunajská Streda, Trnava a Hlohovec.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

O očkovanie môžu požiadať aj seniori nad 85 rokov, informoval Krajčí

Denne ochoreniu Covid-19 podľahne 94 osôb. Reprodukčné číslo je pod hodnotou 1. Zaočkovaných je takmer 90-tisíc ľudí. Na základe výzvy Ministerstva zdravotníctva je otvorených 248 mobilných odberových miest, rezort má desiatky žiadostí na otvorenie ďalších takýchto miest.

Podľa ministra sa PCR testy hradené z poistenia v mnohých prípadoch zneužívali. Preto od začiatku februára bude mať na bezplatný test nárok každý občan len dva razy do mesiaca. Ak bude chcieť byť otestovaný viac ráz, bude si ho musieť zaplatiť. Od 1. februára budú musieť ľudia pri návrate z cudziny absolvovať karanténu. Pokiaľ ju budú chcieť po piatom dni opustiť, budú si musieť test hradiť sami. Krajčí tiež dodal, že zvážia testy kloktaním ako alternatívu k antigénovým či PCR testom.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková tiež vyzvala ľudí na dodržiavanie protiepidemiologických opatrení. Veľký zmysel vidí aj v užívaní vitamínov a stopových prvkov.