Epidemiologická situácia v Českej republike sa naďalej zlepšuje, avšak už nie tak výrazne ako v uplynulých dvoch týždňoch. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Celoštátny rizikový index, vyplývajúci z českého Protiepidemického systému (PES), je v ČR od začiatku týždňa na hodnote 57 bodov, čo znamená tretí stupeň koronavírusových obmedzení. Krajina sa v súčasnosti riadi prísnejším štvrtým stupňom. O prejdení na tretí stupeň bude v nedeľu mimoriadne rokovať vláda.

KK10 Praha - Zdravotníci prevážajú pacienta s ochorením Covid-19 do nemocnice 6. novembra 2020 v Prahe. V Českej republike potvrdili v piatok 11.549 nových prípadov koronavírusu. Oproti štvrtku je to pokles o približne 1700 prípadov, oproti minulému piatku o asi 2000. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. FOTO TASR/AP
Healthcare workers move a COVID-19 patient to the Motol hospital in Prague, Czech Republic, Friday, Nov. 6, 2020. The hospital in Prague has admitted five patient
Neprehliadnite

Česko v prípade potreby ponúkne lôžka zahraničným pacientom

Celkové rizikové skóre však skresľujú regióny, v ktorých je epidemiologická situácia oveľa lepšia, najmä Praha. Index v českej metropole klesol až na hodnotu 42. Hlavná hygienička Jarmila Rážová preto uviedla, že pokiaľ sa čísla v najhoršie zasiahnutých krajoch nezlepšia, neodporučí českému ministrovi zdravotníctva Janovi Blatnému uvoľniť obmedzenia. Najvyššie rizikové skóre majú kraj Vysočina a Královohradecký kraj. Tretí stupeň umožňuje znovuotvorenie obchodov, služieb a reštaurácií. Zároveň by sa skončil aj zákaz vychádzania a zákaz pitia alkoholu na verejnosti.

Česko v súčasnosti eviduje 71 867 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v krajine od začiatku pandémie nakazilo 511 520 ľudí. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 431 874 osôb. Do štvrtka 18.05 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 5 210 pacientov, stav 757 z nich bol vážny.