Epidemická situácia sa v SR zlepšuje, v porovnaní s okolitými krajinami je trend výraznejší. Na piatkovej tlačovej konferencii hodnotiacej aktuálnu situáciu to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Na druhej strane, nedarí sa znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach.

Minister informoval, že pri 14-dňovej incidencii prišlo v SR k poklesu zo 605 na 466, zatiaľ čo napríklad v Rakúsku to bolo z 278 na 233, v Poľsku z 257 na 217.

Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 19 na 15 percent, antigénových z troch na dve percentá. Na umelej pľúcnej ventilácii je 308 osôb, čo je mierny pokles oproti minulému týždňu (322). ,,Výrazne tiež stúpol počet otestovaných, keďže sa testovalo v rámci skríningu, v rámci sedemdňového priemeru sa zvýšil počet testov z 83 301 na 232 343," dodal minister.

Napriek znižujúcej sa pozitivite PCR i antigénových testov sa nedarí znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach, naopak, stúpol z 3 285 na 3 511. V priebehu siedmich dní sa zvýšil aj priemerný počet denných úmrtí z 94 na 107. V Bratislavskom kraji rastú počty pacientov, ktorí vyžadujú kyslíkovú liečbu.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa očkovaciu kampaň, motívom je sloboda

Minister takisto poukázal na to, že kritickými oblasťami v rámci sedemdňovej incidencie sú okresy Hlohovec, Trnava, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Košice, Turčianske Teplice i Bratislava. Z hľadiska výjazdov záchranárov sú na tom najhoršie v Nitrianskom kraji, Košickom a Bratislavskom kraji.

Okresy Bratislava a Nitra s výsledkom 1,3 a 1,1 percenta pozitívnych patria po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) však v piatok avizoval, že uznesenie vlády sa zmení tak, aby obyvatelia nepotrebovali po 3. februári potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie Covid-19. Ľudí však vyzval, aby sa testovali. Situácia v miestnych nemocniciach je podľa ministra vážna. Dodal, že každý okres, ktorý sa rozhodne testovať, dostane od štátu testy a päť eur za vykonaný test.

Krajčí informoval, že mobilita mierne rastie. Minister preto predpokladá, že aj po spustení covidového automatu 8. februára budeme naďalej v čiernej fáze. Krajčí tiež predpokladá, že vláda od 8. februára obnoví núdzový stav a zavedie ďalší zákaz vychádzania, z ktorého budú platiť v niektorých prípadoch výnimky pre tých, ktorí budú mať negatívny test na ochorenie Covid-19.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od spoločnosti AstraZeneca

Minister zdravotníctva taktiež avizoval, že na budúci týždeň pribudnú na Slovensku nové vakcinačné centrá. Krajčí tiež avizoval, že Slovensko dostane od spoločnosti AstraZeneca 210-tisíc dávok vakcíny. Prvé dávky majú prísť 7. februára.

K aktualizovaným finálnym výsledkom z plošného skríningového testovania pribudli počty vykonaných testov aj pozitívnych. Krajčí informoval, že celkovo sa urobilo 2 974 323 testov, pozitívnych bolo 36 978.