Európsky parlament (EP) v utorok schválil vyčlenenie sumy 823 miliónov eur pre krajiny EÚ postihnuté prírodnými katastrofami a následkami koronakrízy.

Finančnú pomoc prostredníctvom Fondu solidarity Európskej únie (EUSF) dostane Chorvátsko (683,7 milióna eur) na odstraňovanie škôd po marcovom zemetrasení v Záhrebe, a tiež Poľsko (vyše 7 miliónov), ktoré v júni postihli ničivé povodne.

Od pondelka je možné z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska vstúpiť na územie SR s negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Pendleri sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na hraniciach nemusia preukazovať žiadnym testom. Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť – Tornyosnémeti 16. novembra 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

EP tvrdí, že obmedzenia pohybu v Schengene musia byť iba dočasné

Poslanci okrem toho rozhodli, že 132,7 milióna eur sa v podobe zálohových platieb prerozdelí medzi Nemecko, Írsko, Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Maďarsko a Portugalsko. Tieto peniaze sú určené na pomoc v boji s následkami súčasnej pandémie koronavírusu.

V rámci Európskej investičnej reakcie na koronavírus (CRII) doposiaľ o pomoc požiadalo 19 krajín EÚ. Z toho sedem štátov požiadalo o zálohové platby, čo europarlament v utorok odobril schválil. Predložené žiadosti o pomoc posudzuje Európska komisia.