Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu kritizovali členské krajiny EÚ, ktoré zneužívajú svoje národné právo veta v daňových záležitostiach, a vyzvali na obnovenie diskusií o postupnom zavedení väčšinového hlasovania namiesto jednomyseľnosti. Informuje o tom spravodajca TASR.

Výzva na „ukončenie blokády"

Uznesenie, za ktoré zahlasovalo 450 poslancov, 132 bolo proti a 55 sa zdržalo, uzatvorilo rozpravu, ktorá sa uskutočnila ešte na júnovom plenárnom zasadnutí EP.

Uvádza sa v ňom, že ohlásené požiadavky Maďarska, ktorými podmieňuje zrušenie blokovania medzinárodnej dohody o minimálnej úrovni zdaňovania nadnárodných firiem v Únii, už boli vo veľkej miere zohľadnené v medzinárodnej dohode.

Europoslanci v tejto súvislosti vyzvali Maďarsko, aby „okamžite ukončilo blokádu" navrhovanej smernice EÚ o zabezpečení globálnej minimálnej úrovne zdaňovania nadnárodných skupín v Únii. Poľsko v júni stiahlo svoje dlhodobé veto tejto smernice, avšak Maďarsko uplatnilo svoje národné veto v tejto otázke na júnovom zasadnutí ministrov financií EÚ v Luxemburgu.

EÚ kontra Budapešť

Uznesenie EP nalieha na Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby sa „nezapájali do politického vyjednávania" a neschválili maďarský národný plán obnovy a odolnosti, pokiaľ vláda v Budapešti úplne nesplní všetky požadované kritériá.

Ak by Maďarsko zotrvalo na svojom vete pre zdaňovanie nadnárodných skupín v EÚ, podľa tvrdení europoslancov by sa mali preskúmať alternatívne možnosti na dodržanie záväzkov EÚ vrátane možného využitia mechanizmu „rozšírenej spolupráce".

Hľadanie východiska

V uznesení sa tiež uvádza, že európske a globálne daňové pravidlá sú zastarané na riešenie modernej ekonomiky, pretože umožňujú značné daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam, čo vedie k „neprijateľným konkurenčným výhodám" pre nadnárodné spoločnosti v porovnaní s malými a strednými podnikmi a podkopáva to jednotný trh EÚ.

Poslanci pripomenuli členským štátom, že jednomyseľné rozhodovanie v EÚ si vyžaduje „veľmi vysokú mieru zodpovednosti v súlade so zásadou lojálnej spolupráce", ako je to stanovené v Zmluve o EÚ. Z dlhodobého hľadiska by však členské štáty mali zvážiť výhody prechodu na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou a eurokomisia by mala znovu predložiť návrh o postupnom zavádzaní väčšinového hlasovania v daňových záležitostiach.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Paríž - Francúzsky minister financií  Bruno Le Maire  prichádza na prvé zasadnutie vládneho kabinetu 23. mája 2022 v Paríži. Francúzsky prezident Emmanuel Macron  minulý týždeň vymenoval novú premiérku Élisabeth Borneovú. Borneová je druhou ženou na premiérskom poste v histórii Francúzska a prvou po viac než 30 rokoch. FOTO TASR/AP

French Economy Minister Bruno Le Maire arrives at the Elysee Palace for the fist cabinet meeting since French President Emmanuel Macron 's reelection, Monday, M
Neprehliadnite

S Maďarskom či bez neho. EÚ zavedie globálnu sadzbu dane z príjmu