Európska komisia privítala politickú dohodu, ktorú sa podarilo dosiahnuť medzi vyjednávačmi Európskeho parlamentu a členských štátov o legislatívnom návrhu zavádzajúcom povinnosť zabezpečiť úroveň minimálneho skladovania plynu v zásobníkoch, ktorý eurokomisia navrhla v marci tohto roku.

Komisia pripomenula, že nové pravidlá navrhla na pozadí vojny Ruska proti Ukrajine. Majú zaistiť bezpečnosť zásobovania energiou v celej Európskej unii počas každej zimy.

Zásoby plynu

Už v tomto roku budú musieť členské štáty Európskej únie dosiahnuť do 1. novembra úroveň minimálne 80 percent zásob plynu, aby sa ochránili pred možnými prerušeniami dodávok plynu.

Od roku 2023 sa tento cieľ zvýši na 90-percentné naplnenie kapacity zásobníkov plynu do 1. novembra.

Zaistenie bezpečnosti dodávok energie

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová, ktorá zastupovala eurokomisiu na rokovaniach s Európskym parlamentom a Radou Európskej únie, vo štvrtok vyhlásila, že naplnenie zásobníkov plynu v Európskej únii pred ďalšou zimou je kľúčové pre zaistenie bezpečnosti dodávok energie do Európskej únie.

„Dohoda o návrhu Európskej komisie na povinnosť skladovania plynu v zásobníkoch je dôležitým krokom k príprave na budúcu vykurovaciu sezónu, ktorý zaručí, že naše zásobníky plynu budú plné aspoň na 80 percent," vysvetlila Simsonová a vyjadrila poďakovanie vyjednávačom europarlamentu a francúzskeho predsedníctva v Rade Európskej únie za „mimoriadne rýchlu dohodu", ktorá podľa jej slov demonštruje jednotu Európskej únie v  reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine.

Vo štvrtok dosiahnutú politickú dohodu ešte musia odobriť poslanci Európskeho parlamentu a ministri členských krajín.

Ďalšie dôležité správy

Ebrahim Raisi
Neprehliadnite

Irán by mohol dodávať Európe plyn, ponuka však ešte nie je na stole