Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhralo spor v emisnej kauze o zaplatenie 34,6 milióna eur so spoločnosťou Interblue Group (Europe) AG. Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol žalobu spoločnosti. TASR informácie poskytlo tlačové oddelene MŽP.

Zamietnutie žaloby

KS potvrdil podľa ministerstva prvostupňové rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I. Ten v decembri 2020 v celom rozsahu zamietol žalobu spoločnosti voči envirorezortu.

Rozhodnutie o zamietnutí žaloby spoločnosti Interblue Group (Europe) AG sa stane právoplatné po jeho písomnom doručení. Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie, spresnil rezort.

MŽP víta rozhodnutie odvolacieho súdu. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) vníma kauzu ako ,,dôkaz nehospodárneho a špekulatívneho nakladania s majetkom štátu počas vlád Roberta Fica (Smer-SD)". ,,Rozsudok je aj odkazom pre osoby zapletené do emisného biznisu a do ďalších podozrivých káuz, že ich politický vplyv už pominul," poznamenal.

Kvóty oxidu uhličitého

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá sídlila v garáži, je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny zrealizovali ich predaj výhodnejšie.

Na tom, že emisie predala do Japonska, mala zarobiť 47 miliónov eur. Švajčiarska spoločnosť Interblue Group AG, ktorá sa považuje za nástupcu Interblue Group, podala žalobu na súd, v ktorej MŽP žalovala o viac 34 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Klub 500 na fotkách je Tibor Gregor.
Neprehliadnite

Podnikatelia sú z návrhu novely zákona o obchodovaní s emisiami sklamaní