Prítok zemného plynu na Slovensko sa v júni oproti predchádzajúcemu obdobiu zmenil. Zatiaľ čo ešte v máji prichádzala väčšina plynu cez Ukrajinu na vstupe vo Veľkých Kapušanoch, od júna sa toky otočili a viac plynu priteká na Slovensko zo západu na vstupe Lanžhot. Vyplýva to z údajov slovenského prepravcu plynu eustream.

Dodávky plynu na Slovensko

V druhej polovici mája eustream eviduje prítok zemného plynu cez Veľké Kapušany v objeme viac ako 700 miliónov kubických metrov, čo je priemerne 44 miliónov kubických metrov denne, a z Česka cez Lanžhot v objeme približne 500 miliónov kubických metrov, čo je denne okolo 31 miliónov kubických metrov.

V júni už dodávky plynu na Slovensko zo západu vzrástli na hodnoty od 41 do 52 miliónov kubických metrov denne, čo je priemerne 47 miliónov kubických metrov. Dodávky plynu cez Ukrajinu, naopak, poklesli na priemerných 36 miliónov kubických metrov.

Kľúčovým dodávateľom je aj naďalej Rusko

Prevažná väčšina plynu napriek zmene jeho smerovania pochádza z Ruska a obchádza Ukrajinu cez plynovod Nord Stream. Podľa Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky sa doposiaľ podarilo nahradiť iba časť ruského plynu dovozom troch tankerov skvapalneného zemného plynu LNG.

Pokračuje aj výrazne zvýšená dodávka plynu pre spoločnosť Nafta, ktorá už plynom vo zvýšenej miere začala napĺňať zásobník. Namiesto štyroch až piatich miliónov kubických metrov zo začiatku mája v súčasnosti odoberá Nafta z potrubia okolo 20 miliónov kubických metrov plynu denne.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po jeho návrate z pracovnej cesty na Ukrajine na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave v sobotu 9. apríla 2022. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Premiér vyzýva na nezávislosť od dodávok sibírskeho plynu a ropy