Ruský Gazprom oznámil, že zastavil dodávky plynu do Holandska potom, čo holandská energetická firma GasTerra zaň odmietla zaplatiť v rubľoch. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

„Gazprom úplne zastavil dodávky plynu pre GasTerra z dôvodu nezaplatenia v rubľoch," uviedol ruský plynárenský gigant vo vyhlásení.

Nepriateľské krajiny musia platiť v rubľoch

Moskva požaduje, aby klienti z „nepriateľských krajín", vrátane členských štátov Európskej únie platili za jej plyn v rubľoch, čo je spôsob, ako obísť finančné sankcie Západu proti jej centrálnej banke za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Gazprom uviedol, že k 30. máju nedostal žiadne platby za aprílové dodávky plynu do Holandska napriek tomu, že spoločnosť GasTerra upozornil, že platby za plyn je potrebné uskutočniť v rubľoch.

Holandsko si našlo nového dodávateľa

Čiastočne štátom vlastnená spoločnosť GasTerra v pondelok informovala, že očakáva zastavenie dodávok potom, čo sa „rozhodla nesplniť jednostranné platobné požiadavky Gazpromu", pretože by tým porušila sankcie Európskej únie.

Zastavenie dodávok znamená, že odteraz do októbra nebudú do Holandska dodané dve miliardy metrov kubických plynu, uviedla spoločnosť GasTerra a dodala, že „to predvídala a nakúpila plyn inde".

Holandsko je ďalšou zo skupiny európskych krajín, ktoré zasiahlo zníženie dodávok ruského plynu, pričom aj Fínsko zaznamenalo v máji prerušenie dodávok.

Holanďania sa spoliehali na Rusko len s približne 15 percent dodávok plynu, čo predstavuje približne šesť miliárd metrov kubických ročne, tvrdí vláda. To je menej ako priemer Európskej únie, ktorý je 40 percent. Holandsko sa podobne ako ostatné európske krajiny snaží znížiť svoju závislosť od energií z Ruska.

Ďalšie dôležité správy

Dutch Prime Minister Mark Rutte answers journalists' questions after casting his vote for the Dutch general election in The Hague, Netherlands, Wednesday, March 15, 2017. (AP Photo/Patrick Post)
Neprehliadnite

Holandsko prestane kupovať ruskú ropu, povedal premiér Rutte