Z Ruska neprichádzajú žiadne náznaky možného zvýšenia tokov plynu do Európy v čase, keď stúpa napätie medzi Moskvou a Západom pre situáciu na Ukrajine.

Podľa výsledkov mesačných aukcií sa ruský energetický gigant Gazprom v pondelok opäť rozhodol nezarezervovať si na marec žiadny priestor v plynovode Jamal, ktorým transportuje plyn do Nemecka. Spoločnosť nekúpila ani ďalšiu tranzitnú kapacitu na dodávky plynu cez Ukrajinu.

Stupňujúce sa napätie môže zhoršiť súčasnú energetickú krízu v Európe, keďže Rusko už celé mesiace obmedzuje svoje dodávky týmto smerom.

Gazprom uviedol, že uspokojuje dopyt svojich dlhodobých európskych odberateľov v plnom rozsahu a nižšie toky odrážajú nedostatok požiadaviek zo strany klientov.

Fakt je, že ruský energetický gigant dodržiava dlhodobé zmluvy, ale predáva menej plynu na spotovom trhu a neplní zásobníky, ktoré vlastní v Európe.

Gazprom má pritom stále možnosť využívať denné rezervácie, ktoré využíval aj v minulosti. Nedostatok dlhodobej istoty tak znamená, že európske ceny plynu budú pravdepodobne aj naďalej nestále. V pondelok napríklad pred aukciami vzrástli ceny kontraktov na plyn až o 14 percent.

Najnovšie robustné dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ako aj miernejšie počasie priniesli nedávno Európe úľavu. Na doplnenie svojich vyčerpaných zásob pred budúcou zimou však bude potrebovať veľa plynu.

V pondelok bola rezervovaná určitá dodatočná kapacita pre dodávky plynu cez Ukrajinu na Slovensko, čo je hlavná tranzitná trasa pre ruské toky, na mesiac vopred. K podobnej rezervácii však došlo aj v prípade mesiacov január a február, ale skutočné toky boli výrazne nižšie ako pridelené objemy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

...
Neprehliadnite

Ekonomická vojna sa začala. Rusko drží omnoho silnejšie karty, ako by sa mohlo zdať