Aktuálna napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou má vplyv aj na svetové hospodárstvo a dodávky energií. Slovenská republika preto pozorne monitoruje aktuálne dodávky ropy a plynu. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva.

„V súčasnosti nie je dôvod na paniku. Dodávky v rámci Európy sú zatiaľ stabilné. Odberateľov môžeme ubezpečiť, že plynu máme dostatok," skonštatoval štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Majú aj záložný plán

Z pohľadu ropy Slovensko svoj postup koordinuje s ďalšími krajinami, či už v rámci Európskej únie alebo v rámci Medzinárodnej agentúry pre energetiku, aby v prípade potreby mohol byť aktivovaný kolektívny núdzový mechanizmus IEA. V rámci tohto procesu by podľa MH mohli byť uvoľnené aj rezervy zo Strategických ropných rezerv  v Spojených štátoch amerických, ktoré disponujú najväčšou núdzovou zásobou ropy na svete.

Výpadky plynu, ropy a jadrového paliva nehrozia

Minister hospodárstva Richard Sulík  po rokovaní vlády rovnako uistil, že Slovensko má v súčasnosti dostatočné zásoby plynu, ropy aj jadrového paliva. Rezort hospodárstva má podľa ministra pripravený scenár pre prípad prerušenia dodávok surovín z Ruskej federácie, no aktuálne podľa neho žiadne výpadky nehrozia.

Ďalšie dôležité správy

JB 54 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom (nie je na snímke) po ich stretnutí v Moskve 15. februára 2022. Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou (NATO) o opatreniach zameraných na budovanie vzájomnej dôvery. Vyhlásil to v utorok ruský prezident Vladimir Putin po rokovaniach s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Podľa Putina Rusko nechce vojnu, a preto predložilo bezp
Neprehliadnite

Rusko bude pokračovať v dodávkach plynu na svetové trhy, tvrdí Putin