Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok obhajoval strop pre ceny benzínu pre domácich motoristov, ktorý Európska únia (EÚ) označila za diskriminačný. Vyhlásil, že ho ospravedlňuje neúmerne vysoká inflácia a ekonomický vplyv vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Nevyhnutné opatrenia, tvrdí Budapešť

„Dúfame, že EÚ vidí, že existuje mimoriadna situácia," povedal Orbán v rozhovore pre rozhlas.

Keďže inflácia v Maďarsku v máji dosiahla 20-ročné maximum a vojna na Ukrajine má vplyv na ekonomiku krajiny, boli takéto „mimoriadne opatrenia" nevyhnutné, argumentoval Orbán, ktorý sa často dostáva do sporov s Bruselom.

Podľa maďarského premiéra bez stropu, ktorý bol zavedený vlani v novembri na úrovni 480 forintov (1,21 eura) za liter, by sa ceny benzínu pohybovali medzi 700 až 800 forintov za liter.

Háčik je však v tom, že Budapešť minulý mesiac uviedla, že cenový strop sa bude vzťahovať len na autá s maďarskými poznávacími značkami, aby sa predišlo cezhraničnej „palivovej turistike".

Podľa eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona takýto prístup predstavuje nepriamu diskrimináciu a porušenie pravidiel EÚ. Breton tento týždeň naznačil, že opatrenie môže viesť ku konaniu proti Maďarsku o porušení práva EÚ.

Zastropovaniu cien majú pomôcť „extra zisky"

Maďarsko pritom zaviedlo aj nečakanú daň na „extra zisky" spoločností, ktorá sa zameriava najmä na bankový a energetický sektor, ale aj na letecké spoločnosti, aby mohlo financovať celý rad cenových stropov pre energiu a potraviny.

Írska letecká spoločnosť Ryanair označila daň za nezmyselnú a vyzvala Budapešť, aby ju zrušila.

Daň vo výške 10 až 25 eur na odlietajúceho cestujúceho od 1. júla „nenapraviteľne poškodí maďarský cestovný ruch, konektivitu, dopravu a pracovné miesta", tvrdí Ryanair. Vo štvrtok (9.6.) vyhlásil, že bude cestujúcim účtovať poplatky aj za rezervácie pred týmto dátumom.

Maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy v piatok označil tento krok za „neprijateľný" a oznámil, že sa ním bude zaoberať úrad na ochranu spotrebiteľa.

„Vláda očakáva, že mimoriadne dane zo ziskov budú platiť všetky firmy a nebudú ich prenášať na obyvateľstvo, keďže cenu za vojnu by nemali platiť maďarské rodiny," dodal Nagy.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Frankfurt  - Na snímke ceny pohonných hmôt na čerpacej stanici vo Frankfurte v stredu 1. júna 2022. Od stredy vstúpili v Nemecku do platnosti dočasné daňové úľavy na pohonné hmoty. Liter benzínu klesol o 35,2 centa, v prípade nafty to je o 16,7 centov. Vládny protiinflačný balíček opatrení zahŕňa aj lacnejšiu regionálnu vlakovú a autobusovú dopravu. Mesačné lístky budú počas júna, júla a augusta dostupné za deväť eur. FOTO TASR/AP  
Prices are displayed at a gas station in Frankfurt, G
Neprehliadnite

Európska komisia varuje Maďarsko pred žalobou v súvislosti s diskrimináciou na pumpách