Do nedele večera sa v Budapešti a na viacerých miestach Maďarska minuli pohonné látky, z prihraničných regiónov začali motoristi chodiť tankovať na Slovensko, kde za liter benzínu platili 1,7 eura.

Zrušený cenový strop na pohonné látky

Pri čerpacích staniciach sa začali tvoriť rady čakajúcich už minulý piatok. Väčšina z nich chcela natankovať palivo za zastropované ceny, ktorého predávané množstvo začali v Maďarsku limitovať, avšak na viacerých čerpacích staniciach obmedzili množstvo pohonných látok aj v prípade benzínu a nafty s trhovou cenou, píše server napi.hu.

V piatok sa v Maďarsku začala šíriť SMS správa, podľa ktorej už v sobotu mal byť zrušený cenový strop na pohonné látky, čo mohlo spôsobiť paniku. Problémy s dodávkami pohonných látok sa však v skutočnosti začali už predtým, dodáva napi.hu.

Nariadenie maďarskej vlády

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,17 eura) za liter. Od 30. júla regulované ceny môžu využívať iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 archív Madrid - Na archívnej snímke z 30. júna 2022 maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na summit NATO v Madride. Lídri politických skupín v Európskom parlamente v sobotu 30. júla 2022 odsúdili minulotýždňové výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o miešaní rás v Európe a Maďarsku. FOTO TASR/AP 


FILE - Hungary President Viktor Orban arrives at the NATO Heads of State summit in Madrid, June 30, 2022. A close associate of Prime Minister Viktor Orban has resigned after the leader said
Neprehliadnite

Brusel nemá rád maďarskú vládu, vyhlásil Viktor Orbán