Ruský koncern Gazprom oznámil, že zastavuje dodávky do Bulharska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis o tom v stredu telefonoval so svojím bulharským náprotivkom Kirilom Petkovom a diskutovali o rôznych možnostiach, uviedli grécke médiá. Bulharsko by sa napríklad mohlo rýchlejšie, než sa plánovalo, pripojiť k transjadranskému plynovodu TAP (Trans Adriatic Pipeline). Grécko chce okrem toho zvýšiť kapacity svojich zásobníkov.

Cez TAP sa od začiatku roka 2021 prepravuje plyn z Azerbajdžanu cez Turecko do Grécka a odtiaľ aj do Talianska. Aktuálne sa stavia vetva smerujúca do Bulharska a Rumunska, ktorá by sa mohla dokončiť už v júni.

Grécko by mohlo zvýšiť kapacity terminálu Revythousa v blízkosti Atén prostredníctvom plávajúcich zásobníkov. V prípade potreby by sa plyn prepravil cez grécku sieť do gréckeho mesta Komotini a odtiaľ do Bulharska.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 Sofia - Spoluzakladateľ centristickej strany Pokračujeme v zmene (PP) ekonóm Kiril Petkov počas ustanovujúcej schôdze parlamentu v Sofii v piatok 3. decembra 2021. Strana PP prekvapivo zvíťazilka v novembrových parlamentných voľbách v Bulharsku. Petkov sa už vyjadril, že je pripravený prijať funkciu premiéra, ak získa podporu od potenciálnych koaličných partnerov. Strana PP, ktorú v septembri 2021 založili dvaja bývalí podnikatelia, absolventi Harvardovej univerzity, tak dosiahla takmer tr
Neprehliadnite

Bulharsko skúma všetky dohody s Gazpromom, firma porušila zmluvu