Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom skúma možnosti zastavenia dodávok plynu do „nepriateľských“ krajín a vyhodnocuje možné dôsledky. Informovali o tom vo štvrtok noviny Kommersant s odvolaním sa na nemenované zdroje. V stredu (30. 3.) uskutočnili regulačné úrady v Nemecku razie v kanceláriách Gazpromu v rámci vyšetrovania dodávok plynu do Európskej únie (EÚ).

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová sa v januári obrátila na plynárenské spoločnosti vrátane Gazpromu po obvineniach, že ruský gigant zadržiava dodávky komodity, čo podporuje rast jej cien. Vestagerová pravdepodobne ešte zintenzívni zhromažďovanie informácií o európskych podnikoch Gazpromu, povedal minulý mesiac nemenovaný zdroj.

Gazprom a Kremeľ opakovane popreli zadržiavanie dodávok plynu s tým, že všetky pevné a dlhodobé záväzky boli splnené. Ale Gazprom obmedzil tzv. spotové nákupy plynu. Dozorný orgán EÚ pre hospodársku súťaž vykonal raziu v kanceláriách spoločností Gazprom Germaniaa a Wingas, uviedol zdroj z EÚ. Spoločnosti, o ktorých sa zistí, že porušujú protimonopolné pravidlá EÚ, čelia pokute vo výške až desať percent ich globálnych tržieb.

Gazprom sa v roku 2018 vyhol pokute po tom, čo po vyšetrovaní súhlasil s reformou svojich cenových opatrení a pripravil cestu pre konkurentov vo východnej Európe.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie počas rokovania Rady vlády SR pre konkurencieschopnosť v Bratislave 17. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Musíme byť pripravení aj na náhle odstavenie plynu, oznámil premiér Heger na sociálnej sieti