Čína v marci viac ako zdvojnásobila dovoz uhlia na výrobu ocele z Ruska. Nakúpila ho so zľavou, keďže ostatné krajiny zakázali jeho dovoz pre inváziu Ruska na Ukrajinu.

Dovoz vzrástol

Podľa údajov čínskych colných úradov dovoz koksovateľného uhlia z Ruska v marci 2022 prudko vzrástol na 1,4 milióna ton z 550 000 ton v rovnakom mesiaci minulého roka 2021 a z 1,1 milióna ton vo februári 2022. Dovoz energetického uhlia, používaného na výrobu elektriny, zároveň klesol, keďže mierne počasie obmedzilo dopyt a Čína posilnila domácu produkciu.

Čína využíva prudké zľavy na ruské uhlie, keďže iní kupujúci, ako sú napríklad Japonsko a Európska únia (EÚ), v rámci sankcií proti Moskve jeho dovoz zakázali. A hoci sa ceny ruského uhlia v minulom roku mierne zvýšili, stále sú výrazne pod úrovňou cien iných dodávateľov, ako sú Indonézia a Mongolsko.

Viac ruskej energie

Najväčšia ázijská ekonomika naznačila, že má záujem nakúpiť viac ruskej energie napriek blokádam zo strany medzinárodných bánk a majiteľov lodí po invázii ruskej armády na Ukrajinu.

Aj keď Čína drasticky zvyšuje produkciu domáceho uhlia, jej bane produkujú palivo nízkej kvality a nevhodné pre oceliarne. To znamená, že výrobcovia ocele sú stále závislí od zámorských dodávateľov koksovateľného uhlia.

Ďalšie dôležité správy

Šalamúnove ostrovy sa strácajú pod hladinou oceánu.
Neprehliadnite

Čína skupuje strategické ostrovy. Väčšinou sú v blízkosti americké vojenské základne