Uhlie je v Nemecku stále najdôležitejším zdrojom na výrobu elektriny. Podiel obnoviteľných zdrojov sa však v poslednom čase zvýšil.

V 1. kvartáli 2O22 pripadala viac než polovica (52,9 percenta) z celkového objemu 143,8 miliardy kilowatthodín (kWh) elektriny vyrobenej Nemecku na konvenčné zdroje energie, ako sú uhlie, zemný plyn a jadrová energia, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis. Na obnoviteľné zdroje, ako sú veterná energia, fotovoltika a bioplyn pripadalo 47,1 percenta. Objem elektriny, ktorý prichádzal do siete z konvenčných zdrojov, v uvedenom období medziročne klesol o 8 percent, zatiaľ čo z obnoviteľných zdrojov stúpol o 21 percent.

Najdôležitejším zdrojom energie bolo v prvých troch mesiacoch 2022 uhlie, na ktoré pripadalo 31,5 percenta z celkového objemu elektriny. Objem elektriny v nemeckej sieti vyprodukovanej z uhlia sa medziročne zvýšil o 12,5 percenta.

Druhým najdôležitejším zdrojom bola veterná energia (30,1 percenta). Objem elektriny z vetra medziročne vyskočil o 28,8 percent. Hlavným dôvodom bolo, že 1. kvartál 2021 bol relatívne bezveterný.

Objem elektriny vyprodukovanej pomocou zemného plynu klesol o 17 percent a pomocou nukleárnej energie o 49 percent. Z dôvodu postupného vystúpenia krajiny z jadrovej energie aktuálne pripadá na atómovú energiu len 6 percent elektriny v nemeckej sieti. Na zemný plyn pripadalo 13 percent.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz počas spoločnej tlačovej konferencie s fínskou premiérkou Sannou Marinovou v Berlíne v stredu 16. marca 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz attends a press conference with Finland's Prime Minister Sanna Marin before talks at the Chancellery in Berlin, Wednesday March 16, 2022. (John MacDougall/Pool via AP)
Neprehliadnite

Nemecko bude potrebovať na zákaz ruského uhlia celé prechodné obdobie