Nemecká vláda napumpuje do Gazprom Germania miliardy eur. Finančná pomoc má zabrániť, aby firma skrachovala, rovnako ako zabezpečiť dodávky plynu.

Podľa spolkovej vlády ide o sumu vo výške 9 miliárd eur až 10 miliárd eur. Finančná pomoc by mala byť poskytnutá prostredníctvom štátnej rozvojovej banky KfW.

Finančné problémy

Spoločnosť Gazprom Germania hrá dôležitú úlohu v rámci dodávok plynu v Nemecku, uviedla spolková vláda. Firma sa dostala do problémov pre sankcie z ruskej strany. Poskytnutím úveru sa má zabrániť, aby sa dostala do platobnej neschopnosti. „Týmto postupom si spolková vláda zachová vplyv v tejto časti kritickej energetickej infraštruktúry a zabráni ohrozeniu energetickej bezpečnosti."

Vláda a spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) prevzali na začiatku apríla kontrolu nad nemeckou dcérou ruského koncernu Gazprom. BNetzA sa stala správcom firmy. Rusko však v polovici mája uvalilo sankcie na Gazprom Germania a takmer všetky jej divízie, čím spôsobilo, že firma sa dostala do finančných problémov.

Vláda zabezpečí Gazpromu úver

Výpadok dodávok plynu z dôvodu ruských sankcií, ktorý donútil firmu k tomu, že si musela pri aktuálne vysokých cenách zaobstarať dodávky inde, tak výrazne zhoršil finančnú situáciu Gazprom Germania, že spolková vláda musí firme zabezpečiť likviditu prostredníctvom úveru od KfW. Firma by sa inak dostala do platobnej neschopnosti, čo by malo negatívny vplyv na trh.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Rembelszczyzna - Na snímke plynová stanica spoločnosti Gaz-System v poľskej obci Rembelszczyzna neďaleko Varšavy v stredu 27. apríla 2022. Ruský dodávateľ plynu Gazprom ohlásil v utorok 26. apríla, že od stredy 27. apríla ukončí dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko. Rusko po novom požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska odmietla. FOTO TASR/AP 

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to media at the gas station of Gaz-System in Rembelszczyzna, ne
Neprehliadnite

Ruské plynové sankcie budú Nemecko stáť dodatočných pät miliárd eur ročne