Naftogaz žiada od Európskej komisie (EK), aby zasiahla proti ruskému koncernu Gazprom, ktorý zneužíva dominantné postavenie na európskom trhu s plynom.

Európske ceny plynu sa tento týždeň dostali na rekordné maximum po tom, čo v utorok (21. 12.) cez plynovod Jamal prestal ruský plyn prúdiť do Nemecka. Tok plynu sa zmenil na reverzný, to znamená zo západu na východ, teda z Nemecka smerom do Poľska. V reverznom režime pracoval plynovod aj v stredu. 

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Plynovod Jamal je už druhý deň v obrátenom režime, ceny plynu v Európe sú rekordné

Komisia sa žiadosťou bude zaoberať

Hovorca EK potvrdil, že komisia dostala sťažnosť týkajúcu sa Gazpromu a jeho zneužívania dominantného postavenia na trhu. Dodal, že EK sa ňou bude zaoberať a preskúma ju štandardným postupom.

Gazprom nereaguje ani na ponúknutú zľavu

Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko uviedol, že Gazprom prestal predávať plyn cez svoju elektronickú platformu, odmieta plniť svoje zásobníky v Európskej únii aj využiť kapacitu ukrajinského plynovodného systému napriek tomu, že Kyjev ruskému koncernu ponúkol zľavu na transportné poplatky vo výške 50 percent.

plynovod ventil
Neprehliadnite

Ukrajina ponúka Gazpromu 50-percentnú zľavu za dodatočný tranzit plynu

Gazprom podľa Vitrenka tiež blokuje export plynu vyprodukovaného súkromnými ruskými firmami rovnako ako tranzit plynu zo strednej Ázie do Európy.

„Konanie Gazpromu porušuje pravidlá hospodárskej súťaže a má výrazný negatívny vplyv na všetkých európskych spotrebiteľov," uviedol Vitrenko.

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Gazprom hrá s Nord Stream 2 vabank, stavil 700 mil. USD