Ceny zemného plynu v Európe výrazne vzrástli. Dôvodom bolo zníženie ruských dodávok a meškanie dodávok skvapalneného plynu (LNG) z USA.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci v utorok na burze v Amsterdame uzavrel so ziskom 16 percent na 97,04 eura za megawatthodinu (MWh), čo bola jeho najvyššia zatváracia cena za 1 mesiac. Počas obchodovania sa dostal až na 101 eur.

Ruský koncern Gazprom v utorok uviedol, že pre technické problémy obmedzuje dodávky plynu do Nemecka cez plynovod Nord Stream o 40 percent, to znamená, že denne sa bude prepravovať 100 miliónov kubických metrov (m3) namiesto 167 miliónov m3.

Ďalšou negatívnou správou pre európsky trh je, že veľký exportný terminál Freeport LNG v Texase zrejme zostane zatvorený 3 mesiace. Minulý týždeň ho poškodil požiar a jeho prevádzkovateľ uviedol, že čiastočné obnovenie prevádzky terminálu môže trvať 90 dní. Pôvodne sa predpokladalo, že bude mimo prevádzky len tri týždne. Jeho plná kapacita bude podľa odhadov k dispozícii až niekedy koncom roka.

Ďalšie dôležité správy

KK49 archív Berlín -  Na snímke zo 6. apríla 2022 logo Gazprom Germania visí na nemeckom sídle spoločnosti Gazprom v Berlíne. Nemecká vláda napumpuje do Gazprom Germania miliardy eur. Finančná pomoc má zabrániť, aby firma skrachovala, rovnako ako zabezpečiť dodávky plynu. Podľa spolkovej vlády ide o sumu vo výške 9 miliárd eur až 10 miliárd eur. Finančná pomoc by mala byť poskytnutá prostredníctvom štátnej rozvojovej banky KfW. FOTO TASR/AP
File - The logo of 'Gazprom Germania' is pictured at th
Neprehliadnite

Nemecká vláda otvorila peňaženku, firme Gazprom Germania poskytne štedrú finančnú pomoc