Slovensko bude od budúceho roka vyplácať energeticky náročným firmám vyššie kompenzácie z výnosov štátu z predaja emisných kvót. Vyplýva to z novely príslušného zákona, ktorú v stredu schválil parlament. Zmenu žiadali aj zástupcovia slovenského priemyslu, ktorý čelí vyšším cenám energií ako v minulosti.

Po podpise zákona prezidentkou bude po novom na rôzne opatrenia vyčlenených 40 percent a od roku 2025 až polovica výnosov z predaja kvót, v súčasnosti je tento podiel stanovený na 30 percent. Z takto určenej čiastky má byť 35 percent namiesto doterajších 25 percent použitých na štátne stimuly vybranému okruhu firiem.

Vlani príjmy príslušného štátneho fondu z predaja kvót dosiahli 342,5 milióna eur. Schválenie návrhu zákona označila hlinikáreň Slovalco za jednu z podmienok na obnovenie produkcie primárneho hliníka. Spoločnosť vtedy oznámila, že odstaví posledných desať pecí. Ceny elektrickej energie a zemného plynu vlani v lete na burzách vystúpili na rekordné hodnoty, následne však výraznejšie klesli.

Vláda v štátnom rozpočte vyčlenila pre podniky a ďalších odberateľov energií peniaze na čiastočnú kompenzáciu vysokých cien energií a tiež znížila distribučné poplatky za elektrinu na úroveň vlaňajška. Domácnostiam po opatreniach vlády tento rok zdraželi energie výrazne menej, než by to bolo pri plnom premietnutí vývoja cien na burzách.

Ďalšie dôležité správy

Priemyselná produkcia v Taliansku sa v decembri zotavila
Neprehliadnite

Energeticky náročný priemysel dostane historicky najnižšie kompenzácie z envirofondu