Britská energetická skupina BP, ktorú tvrdo zasiahol pokles dopytu po rope v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, oznámila v pondelok, že predá svoju petrochemickú divíziu konkurenčnej spoločnosti Ineos za 5 miliárd USD (4,46 miliardy eur). Vo vyhlásení BP sa uvádza, že predaj posilní bilančnú súvahu skupiny a pomôže jej dosiahnuť cieľ, ktorým je odčlenenie niektorých podnikov a ich predaj o rok skôr, ako pôvodne plánovala.

„Uvedomujem si, že toto rozhodnutie bude prekvapením, a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme minimalizovali neistotu. Som si však istý, že divízii sa bude dariť v rámci spoločnosti Ineos, globálneho lídra v petrochémii," skonštatoval generálny riaditeľ BP Bernard Looney. BP očakáva, že 1 700 zamestnancov v jej petrochemickom odvetví na celom svete bude po dokončení predaja presunutých pod spoločnosť Ineos. Britská skupina zároveň označila dohodu za ďalší krok na ceste k energetickej transformácii na koncern, ktorý úspešne obstojí v súboji s konkurenciou.

Lietadlo Airbus A380
Neprehliadnite

Airbus predpokladá zníženie produkcie a dodávok až o 40 percent

Ír B. Looney, ktorý sa stal generálnym riaditeľom BP vo februári, po nástupe vyhlásil, že skupina sa sústredí na dosiahnutie nulových emisií uhlíka do roku 2050. V najbližšej budúcnosti však musí BP obnoviť svoje finančné prostriedky, keďže, ako odhadla začiatkom tohto mesiaca, v 2. štvrťroku príde pre tzv. koronakrízu o 17,5 miliardy USD.

Pandémia nového koronavírusu tvrdo zasiahla dopyt po rope. Firmy na celom svete sa načas zatvorili a letecké spoločnosti museli na konci 1. štvrťroka uzemniť lietadlá. Ceny ropy sa prepadli, nakrátko boli dokonca záporné, keďže v skladoch dochádzali voľné kapacity. BP sa preto rozhodla zrušiť približne 10-tisíc pracovných miest alebo 15 percent svojej globálnej pracovnej sily.