Energetická spoločnosť ČEZ formálne začala arbitrážne konanie proti ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom. Informoval o tom hovorca ČEZ Ladislav Kříž. Možnosť arbitráže spomenul už vlani v októbri predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Energetická vojna začala ešte pred inváziou

„Arbitráž so sídlom v Ženeve bude rozhodovaná trojčlenným arbitrážnym tribunálom,“ uviedol hovorca.

Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala, keď Rusko vlani vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom siete plynovodov. Kontrolu nad firmou má Kremeľ.

Rusko vlani okrem iného zastavilo prevádzku plynovodu Nord Stream 1, ktorý dodával ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka. Nord Stream 1 mohol prepravovať až 167 miliónov metrov kubických denne.

Beneš sa ale domnieva, že ruská energetická vojna proti Európe začala už predvlani zhruba rok pred inváziou na Ukrajinu. Rusko podľa neho nenápadne prestalo dodávať plyn, úroveň naplnenosti zásobníkov klesala. „Bol to plazivý ťah zo strany Ruska,“ povedal v októbri v programe Otázky Václava Moravce Českej televízie.

Náhrada škôd

Už vtedy označil medzinárodnú arbitráž za jediný možný krok. „V momente, keď niekto neplní kontrakt, ktorý máte, je ťažké sa baviť o niečom inom ako náhrade škody,“ povedal Beneš na otázku, či ČEZ s Gazpromom rokuje o dodávkach na tento rok. Výpadky v dodávkach podľa neho ČEZ jasne poškodili. „Je to vo vyšších stovkách miliónov až v prvých miliardách korún, logicky to budeme vymáhať,“ povedal Beneš v ČT. Otázkou podľa neho je, čo sa podarí vymôcť.

Premiér Petr Fiala na konci tohtoročného januára uviedol, že Česká republika v minulom roku znížila svoju závislosť na ruskom plyne z pôvodných 97 percent na aktuálne maximálne štyri percentá. Plyn z Ruska štát nahradil dovozom plynu z Nórska a skvapalneným plynom LNG zo zámoria. Do budúcnosti chce štát obmedziť závislosť na ruskom plyne úplne, nahradiť inými zdrojmi chce aj dovoz ruskej ropy.

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa vlani v auguste pre obmedzovanie dodávok z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu (MWh). Odvtedy už ale výrazne klesla, v posledných dňoch sa dostala pod 68 eur za MWh. Za poklesom cien stojí mierna zima a vysoká úroveň dodávok skvapalneného zemného plynu.

Ďalšie dôležité správy

Česká republika otvára tender na nový jadrový reaktor
Neprehliadnite

Odvody ČEZ pokryjú podstatnú časť nákladov energetickej krízy, tvrdia analytici