Keďže sa účty za energie zvyšujú a rovnako aj hrozba ich prídelu, niektorí európski predajcovia túto zimu plánujú vypínať svetlá a zvažujú kratšie otváracie hodiny. Energetici a vládni predstavitelia naliehali na ľudí a podniky, aby znížili spotrebu energie a zaviedli pohotovostné plány, aby boli menej závislí od dovozu plynu v prípade jeho nedostatku. 

SPAR Austria skracuje hodiny, počas ktorých je zapnuté osvetlenie v reklamných výkladoch. Ako uviedol hovorca, tento krok pomôže znížiť spotrebu energie o 1 milión kilowatthodín ročne. Spoločnosť prevádzkuje 1 500 predajní s celkovou výmerou vyše 1,2 milióna štvorcových metrov. 

Podobné kroky sú nútení robiť aj vo Francúzsku, keď minulý mesiac šéf spoločnosti Leclerc varoval, že najväčší francúzsky predajca potravín môže skrátiť otváracie hodiny vo svojich predajniach, aby sa vyrovnal s nedostatkom elektriny. 

Niektorí maloobchodníci sú na tom lepšie

Belgickí maloobchodníci Colruyt a Ahold majú trvalo udržateľné energetické programy, ktoré šetria energiu natoľko, že nie sú nútené prijímať núdzové opatrenia. 

Hovorca Colruyt uviedol, že programom udržateľnosti sa zaoberajú už dlhodobejšie. Z toho dôvodu nemajú žiadne svetelné tabule a využívajú výlučne uzavreté mrazničky a chladiarne. Ako dodal, ich spoločnosť má celkovo 44 prevádzok s nulovým využitím fosílnych palív. Tie využívajú výlučne odpadové teplo a zelenú energiu. 

Spoločnosť Ahold neustále hľadá nové spôsoby ako znížiť spotrebu energie. Zaviedla už programy zamerané na úsporu plynu a od budúceho roka budú prevádzkovať obchody pomocou výlučne udržateľnej energie.