Európsky spôsob života bol vždy voľne definovanou koncepciou, no po pandémii koronavírusu začal mať blízko k predstavám novej generácie hľadajúcej „sladký život“, píše agentúra Bloomberg.

Rusko na Ukrajine zintenzívňuje svoje vojenské úsilie, a tak Európa čelí ekonomickej realite, ktorá má od predstavy o „la dolce vita“ ďaleko.

Krajinám, akými sú Španielsko, Francúzsko a najmä Nemecko, hrozí v oblasti životnej úrovne obyvateľov niekoľkoročný šok. Reálna mzda na kontinente klesá rýchlejšie než v Amerike, kde sa život bude javiť sladším.

Európania sa budú musieť vysporiadať s menším množstvom energie, zníženou výrobou, nižším disponibilným príjmom, vyššou infláciou a vyššími nákladmi na dovoz. Skutočnou hrozbou je podľa Bloombergu prepuknutie spoločenských nepokojov.

Nepriaznivé vyhliadky

Európa sa snaží zbaviť závislosti od ruského plynu, no nádej, že ekonomická bolesť bude trvať iba do jari, je čoraz menšia.

Krajiny vyvinuli v boji proti energetickému vydieraniu, ku ktorému sa odstávkami plynu uchýlil ruský prezident Vladimir Putin, obdivuhodné úsilie. Podarilo sa im vybudovať si na zimu zásoby, no po väčšine už v marci neostane ani stopa. Vysoké ceny energií a nedostatok dodávok podľa agentúry pretrvajú.

Ekonómovia z Deutsche Bank a Barclays očakávajú v eurozóne v roku 2023 hlbšiu recesiu.

Veľkej skúške čelí v Európe aj predchádzanie spoločenskej nerovnosti, keďže dolným 20 percentám obyvateľstva „zožerú" výdavky na energie a potraviny väčšiu časť domáceho rozpočtu ako horným 20 percentám.

Európske vlády vyčlenili zhruba 500 miliárd eur, ktorými chcú zmierniť vplyv vyšších cien na spotrebiteľov a podniky. Podľa think-tanku Bruegel je toto číslo možno iba začiatkom.

Brexit škodil britskému obchodu ešte predtým, ako do Doneckej oblasti vstúpili prvé tanky, a tak sa aj Spojené kráľovstvo bude musieť poriadne buchnúť po vrecku, ak bude chcieť svojich obyvateľov ochrániť.

Americký sen

Niet sa čomu čudovať, že niektoré európske firmy začali snívať o americkej kvalite života, konštatuje Bloomberg.

Vďaka stabilným cenám plynu a vládnej podpore výrobcov do Ameriky svoju výrobu presťahovali firmy ako Volkswagen, pričom firma Tesla medzitým pozastavila svoje investičné plány pre Nemecko.

Pre prudký nárast nákladov svoju výrobu znížila či prerušila jedna z desiatich nemeckých spoločností. To bude mať za následok narušenie dodávateľských reťazcov ich obchodných partnerov v Európe i mimo nej. A dokonca až v ďalekej Číne, ktorá je ďalším miestom, kde sa EÚ snaží znížiť svoju závislosť.

Aj Amerika čelí nárastu inflácie, no má šťastie, pretože je čistým vývozcom energie, čo jej poskytuje výhodu. Až dve tretiny vývozov skvapalneného zemného plynu (LNG) putovali v júli do Európy.

Základom je jednota

EÚ sa už s recesiou v minulosti potýkala. Existuje teda nádej, že vlády si uvedomia, že v jednote spočíva najlepší spôsob ochrany občanov. Energiu a financie by spolu krajiny mali zdieľať podobne ako počas nedávnej pandémie. Dospieť až tak ďaleko však bude utrpením.

Vlády všade na svete sa počas pandémie zadlžili. Dokonca aj krajiny, ktorým sa podarilo vyhnúť energetickým chybám Nemecka – konkrétne Francúzsku s jeho jadrovou energiou a Španielsku s obnoviteľnou –, čelia vlastným problémom s nedostatočným investovaním a kopiacimi sa dlhmi.

Obnoviť solidaritu bude náročne, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pred 80. rokovaním vlády SR 18. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Zabudnite na podporu v časoch energetickej krízy. Rozpočtové provizórium oberie ľudí aj firmy